Regularne wizyty u ginekologa to coś, o czym powinna pamiętać każda kobieta. Dbanie o zdrowie intymne nigdy nie powinno być odkładane w czasie. Każda pani powinna zgłosić się do lekarza zawsze wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, a także co pewien czas wykonywać badania profilaktyczne.

Data dodania: 2017-09-19

Wyświetleń: 901

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co to jest cytologia i jak często należy ją robić?

Jednym z takich badań jest cytologia. Wykonywana jest ona w celu profilaktyki raka szyjki macicy – ma na celu wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy i stanów przedrakowych, a także inwazyjnej postaci tego nowotworu. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku każdego nowotworu jak najwcześniejsze jego zdiagnozowanie odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. A na raka szyjki macicy każdego roku zapada około 3500 mieszkanek Polski.

Cytologia jest badaniem prostym, nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Można je wykonać podczas standardowej wizyty u ginekologa lub umówić się specjalnie w tym celu, np. w ramach badań przesiewowych organizowanych przez NFZ. W czasie badania pacjentka leży na fotelu, natomiast lekarz ginekolog (lub położna) pobiera materiał do badań. W tym celu w pochwie umieszczany jest wziernik, a następnie za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera się komórki nabłonkowe z szyjki macicy. Pobrany materiał jest następnie utrwalany i poddawany analizie mikroskopowej. Z tego powodu na wynik badania trzeba trochę poczekać.

Pacjentka wybierająca się na cytologię musi pamiętać o tym, że badanie to nie może być wykonane w dowolnym momencie. Przede wszystkim na cytologię najlepiej zgłosić się w pierwszej połowie cyklu (optymalnie między 10 a 14 dniem), ale co najmniej 2 dni po ustaniu menstruacji i najpóźniej 4 dni przed kolejną miesiączką. Ponadto przez 24 godziny (a najlepiej 2 dni) przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia, a w ciągu 3 dni przed badaniem nie wolno stosować leków dopochwowych.

Częstotliwość wykonywania cytologii zależy w dużej mierze od wyniku poprzedniego badania, jak również od wieku. Generalnie najlepiej ustalić to ze swoim ginekologiem. Zwykle cytologia raz na 2-3 lata zupełnie wystarczy, ale jeżeli poprzednia dała niejasne czy niezupełnie prawidłowe wyniki, należy ją wykonać raz do roku lub nawet częściej. Ponadto przesłankami do częstszych badań cytologicznych są: osłabienie układu immunologicznego (np. w wyniku brania leków immunosupresyjnych po przeszczepie czy chemioterapii), nosicielstwo wirusa HIV i HPV, przypadki choroby w rodzinie, częsta zmiana partnerów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena