Ginekologia i położnictwo to dwie dziedziny medycyny, które są ze sobą ściśle powiązane. Ginekologia koncentruje się na profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób żeńskiego układu płciowego, a położnictwo opieką nad kobietami w trakcie ciąży, porodu i połogu. 

Data dodania: 2019-12-23

Wyświetleń: 1574

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym zajmuje się ginekolog-położnik?

Regularne wizyty u ginekologa powinna odbywać każda kobieta, która ukończyła 16. rok życia lub rozpoczęła współżycie.

Jakie choroby najczęściej leczy ginekolog-położnik?

Do najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjentki zgłaszają się do lekarza specjalizującego się w ginekologii i położnictwie należą zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę, stany zapalne pochwy i nowotwory narządów rodnych. Do ginekologa kobiety udają się również w celu dobrania odpowiedniej dla nich formy antykoncepcji, albo wręcz przeciwnie w celu potwierdzenia ciąży. Ginekolog-położnik sprawuje opiekę nad prawidłowym przebiegiem całej ciąży, porodem i połogiem.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Wizyta u ginekologa-położnika rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, w trakcie którego lekarz zdobywa informacje dotyczące chorób ginekologicznych występujących w rodzinie, cyklu miesięcznego i jego prawidłowości, zażywanych leków (w tym antykoncepcji hormonalnej) oraz współżycia (krwawienia w trakcie stosunku, bolesność lub suchość pochwy). Następnie ginekolog wykonuje badanie palpacyjne, które polega na ocenie stanu narządów rodnych kobiety. W trakcie wizyty lekarz może wykonać również badanie kontrolne piersi w celu wykrycia ewentualnych guzków. Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie lub ukończyła 16. lat powinna odwiedzać gabinet ginekologiczny przynajmniej raz w rok, nawet jeśli nie występują u niej żadne niepokojące objawy, takie jak świąd, ból przy stosunku, problemy z zajściem w ciążę, czy też krwawienia między miesiączkami.

Jakie badanie może zlecić ginekolog?

Jednym z podstawowych diagnostycznych badań ginekologicznych jest cytologia. Badanie polega na pobraniu rozmazów z pochwowej części szyjki macicy i umożliwia wykrycie raka szyjki macicy jeszcze w stadium bezobjawowym. Innym badaniem często stosowanym w ginekologii jest USG dopochwowe, które pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości związane ze stanem narządów rodnych kobiety. Badanie to jest również wykonywane w początkowym stadium ciąży. Ginekolog może zlecić również wykonanie USG sutka (potocznie określane jako USG piersi), które umożliwia wykrycie guzków i innych zmian w obrębie piersi. W podobnym celu wykonywana jest mammografia – czyli badanie radiologiczne, które umożliwia wczesne zdiagnozowanie raka piersi i sutka.

Więcej znajdziesz na https://www.emc-sa.pl/uslugi/ginekologia-i-poloznictwo

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena