Ginekolodzy to lekarze po 6 letnich studiach medycznych i 5 latach szkolenia specjalizacyjnego, szkolą się w dbaniu o zdrowie kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem kobiecego układu rozrodczego.

Data dodania: 2022-03-11

Wyświetleń: 521

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co robi i jak zostać ginekologiem

Zajmują się różnorodnymi problemami, w tym położnictwem, ciążą i porodem, menstruacją i płodnością, infekcjami przenoszonymi drogą płciową, zaburzeniami hormonalnymi i innymi.
W niektórych krajach kobiety wolą chodzić do przychodni ginekologicznych niż do lekarza rodzinnego przy ogólnych problemach zdrowotnych. Ginekolog może wówczas skierować pacjentkę do innego specjalisty.

Co robi ginekolog?

Pacjentki zwykle kierowane są do ginekologa, gdy wykryte przez lekarza pierwszego kontaktu schodzenia dotyczą zaburzeń w miesiączkowaniu, np. silnych boli lub gdy kobieta spodziewa się dziecka. Ginekolog przez cały okres ciąży prowadzi wtedy pacjentkę kolejno przez wszytko konieczne badania takie jak USG, beta-HCG z moczu, różnorodne badania z krwi (np. morfologia z rozmazem) oraz badania prenatalne. Ginekolog-położnik na wizycie rozmawia z kobietą i zapoznaje się z kartą pacjentki, a także sprawdza jej aktualny stan zdrowia, badając piersi, brzuch i narządy rozrodcze. Ocenia występujące objawy pod kątem specyficznych zmian obecnych w chorobach kobiecych i szuka wszelkich przyczyn dolegliwości pacjentki. Omawia także wszelkie istotne dla niej kwestie poprzez obszerne odpowiedzi na jej pytania. Ginekolodzy mają wiele narzędzi, które pozwalają im na ustalenie dokładniej diagnozy. Również to właśnie oni razem z położnymi i pielęgniarkami towarzyszą kobiecie w trakcie porodu. Niekiedy poród musi być zakończony cesarskim cięciem i wtedy wykonać to może tylko tak wykwalifikowany lekarz jak ginekolog.

Ginekolog prywatnie

Coraz większa liczba pacjentów decyduje się korzystać z pomocy medycznej od lekarzy, którzy pracują w prywatnych ośrodkach albo prowadzą działalność na własną rękę. Ma to plusy dla obu stron: dla pacjentów wiąże się to choćby ze znacznie krótszym czasem oczekiwania na konsultację, a dla medyków - z wyższymi zarobkami. Nic więc dziwnego, że lekarze wszystkich specjalności oferują swoje usługi właśnie w ten sposób. Szczególnym przypadkiem jest ginekolog, ponieważ - spośród wszystkich innych specjalizacji - może pochwalić się największą ilością pracy. Wielu lekarzy zajmujących się ginekologią nie tylko podejmuje się konsultowania pacjentek czy ich leczenia, lecz także prowadzenia ciąż. Trwają one aż dziewięć miesięcy i wiążą się przecież z wieloma spotkaniami z lekarzem, za które każdorazowo pacjentka płaci. Ginekolog prywatnie prowadzący ciążę spełnia się zatem w swoim zawodzie, a jednocześnie może liczyć na regularne zarobki. Nie ulega bowiem wątpliwości, że pracuje on w jedynej dziedzinie medycyny, w której spotkania z pacjentem, mimo że są częste, zazwyczaj nie wiążą się z wymagającym leczeniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena