Zupa
Zupa to pyszny wstęp, bez którego wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie tradycyjnego polskiego obiadu. Rosół, kapuśniak, żurek, kalafiorowa, pomidorowa, z ziołami, z jajkiem, wielowarzywne – mało jest dań, które można przygotowywać na tak wiele sposobów. Zupy to prawdziwe królowe polskich stołów. Choć zupę podaje się zazwyczaj jako pierwsze danie, poprzedzające „coś bardziej sycącego” to niejednokrotnie sama zupa może nam wystarczyć za pełnowartościowy obiad, którym można się najeść. Tutaj sprawdzą się szczególnie gęste zupy-krem z dodatkiem różnych mięs i podawane z pysznym, chrupiącym pieczywem.
Schabowy
Jeśli zupy są królowymi polskich stołów, to królem będzie oczywiście kultowy kotlet schabowy. Szybki i smaczny, smażony kotlet wieprzowy w panierce, podawany najczęściej z ziemniakami i surówką, np. w postaci kapusty kiszonej, nadaje się niemal na każdą okazję – od codziennego obiadu po świąteczny poczęstunek. Można go zaproponować członkom rodziny, ale docenią go na pewno także znajomi, którzy przychodzą do nas z wizytą.
Pierogi
Pierogi to kolejna tradycyjnie polska propozycja na obiad. Choć pierogi wymagają nieco więcej pracy niż np. schabowy, to przecież żaden problem, by ulepić ich większą liczbę i cieszyć ich smakiem przez kilka dni. Wiele osób twierdzi, że po odgrzaniu są nawet jeszcze smaczniejsze. A możliwości zabawy z pierogami jest cała masa. W mączne ciasto zawinąć można podsmażone mięso mielone, kapustę z grzybami, tak popularne w okresie bożonarodzeniowym, ziemniaki z twarogiem (pierogi ruskie) czy na słodko, z dodatkiem owoców takich jak jagody czy truskawki, które łatwo dostępne są latem lub w wersji mrożonej poza sezonem.
Ryba
Nie dość, że smaczne, to jeszcze zdrowe. Ryby nie są może tak popularne jak wieprzowina, ale stanowią doskonały materiał na obiad. Nie dość, że są łatwe w przygotowaniu, to jeszcze szybko można z nich wyczarować coś pysznego. Ryba doskonale sprawdzi się w wersji smażonej, z dodatkiem panierki i w towarzystwie ziemniaków i kapusty kiszonej, pieczonej, np. w folii aluminiowej, z ziołami i dodatkiem warzyw, czy gotowanej, np. jako dodatek do zup. Karp, szczupak, okoń czy węgorz to najbardziej „polskie” propozycje rybne na obiad.
Bigos
Polacy to naród, który wyspecjalizował się w przygotowywaniu kapusty na setki sposobów. Potrafimy ją kisić, przyrządzać na zimno, np. w postaci przeróżnych surówek, i na ciepło robiąc kapuśniak czy gołąbki. Tym, co przychodzi na myśl, gdy pada słowo „kapusta” w kontekście obiadu, jest bardzo często bigos. Ta tradycyjna polska potrawa w wersji podstawowej składa się z mieszanki kapusty kiszonej i kapusty świeżej, do których dodawane są różne gatunki mięsa i wędlin, grzyby, suszone śliwki, cebula i przyprawy, takie jak ziele angielskie czy jałowiec. Aby jeszcze bardziej podkreślić smak bigosu, dodaje się do niego czerwone wino. Tak skomponowaną mieszankę najlepiej jest dusić przez kilka dni, by wszystkie składniki zgrały się ze sobą i uwolniły swój zniewalający aromat. Choć bigos traktuje się bardziej jak przystawkę lub przekąskę, to można go z powodzeniem podać także na obiad. Z pieczywem razowym smakuje przepysznie.