Największymi zaletami malowania proszkowego jest ekologia! Taki sposób malowania nie emituje do środowiska żadnych szkodliwych substancji ani gazów. Malarz proszkowy wykorzystuje 100% materiału. (brak strat). Jest to doskonałe zabezpieczenie korozyjne.
Co można malować proszkowo?
Nowoczesne lakiernie proszkowe malują stal, aluminium, stal nierdzewną ze względu na to, że pomalowany element proszkowo musi zostać umieszczony w piecu, który utwardzi powłokę. Z tego powodu nie można malować elementów łatwo palnych. Najczęściej malujemy proszkowo ogrodzenia, balustrady, elementy wentylacji, orurowanie aut, grzejniki, klamki, uchwyty, ramy rowerowe.
Etapy malowania proszkowego
Pierwszy etap to przygotowanie, czyli oczyszczanie materiału z wszelkich zanieczyszczeń np.: starej farby, rdzy. Wykonuję się mycie chemiczne, odtłuszczanie czasami śrutowanie.
Etap kolejny to nałożenie farby metodą natryskową na uziemiony element.
Ostatni etap to utwardzanie farby w specjalnym piecu, który jest rozgrzany do około 200 stopni Celsjusza.
Technologia w malowaniu proszkowym
Malowanie proszkowe jest bardzo nowoczesną gałęzią przemysłu, gdzie technologia cały czas się rozwija. Nowoczesne pistolety coraz łatwiej pokrywają skomplikowane kształty. Pracują już w każdych temperaturach i w każdej wilgotności i zwiększają wydajność.
Proces malowania proszkowego kończy się po wyjściu produktu z pieca, który utwardził lakier. Etap utwardzania trwa około 20 minut. Taki pomalowany element od razu nadaje się do użytku.