Malowanie proszkowe do niedawna kojarzyło się z wyspecjalizowanymi warsztatami samochodowymi i zakładami lakierniczymi. Rozwój branży lakierniczej wpłynął jednak na spadek ceny i wzrost dostępności sprzętu do tego typu malowania. Obecnie do wykorzystania tej technologii wystarczy odpowiednia ilość czasu i wiedza na jej temat. Jaki sprzęt przyda się do malowania proszkowego?

Data dodania: 2021-10-29

Wyświetleń: 542

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Niezbędne narzędzia i akcesoria do malowania proszkowego. Przewodnik

Malowanie proszkowe – czym jest?

Do malowania proszkowego wykorzystuje się cząsteczki farby, które zostają naelektryzowane przy pomocy specjalnego pistoletu. Następnie rozpyla się je na metalową, przewodzącą lub drewnianą powierzchnię. Pierwsza warstwa natrysku zostaje załadowana i nałożona dzięki natryskowi elektrokinetycznemu, czyli triboelektryzacji, lub elektrostatycznemu. Druga metoda jest wykorzystywana przede wszystkim do malowania metalu. W kolejnym etapie farba musi zostać utwardzona pod wpływem wysokiej temperatury. Stosuje się do tego piec do malowania proszkowego. Temperatura stapia warstwę, a następnie powoduje jej zaschnięcie. Duży asortyment farb proszkowych można znaleźć np. w sklepie https://farbyonline.eu/.

Malowanie proszkowe – sprzęt

Sprzęt do malowania proszkowego jest niezbędny, by zacząć swoją przygodę z tą metodą. Lakiernie proszkowe dzielą się na automatyczne i ręczne. W przypadku automatycznych specjalna maszyna do malowania proszkowego nanosi farbę w kabinie lakierniczej. To rozwiązanie nadaje się do seryjnego malowania przedmiotów. Lakiernie ręczne posiadają aplikator, którym nanosi się farbę za pomocą pistoletu. To właśnie pistolet jest podstawowym sprzętem w tym procesie. Jego działanie różni się w zależności od tego, czy stosuje się natrysk elektrokinetyczny, czy elektrostatyczny. Kolejny niezbędny sprzęt to piec do polimeryzacji farby proszkowej. Wygrzewa on i wypala elementy pokryte lakierem. Przyda się do każdego rodzaju farby proszkowej. Taki piec nie osiąga bardzo wysokich temperatur – optymalna wysokość to od 140 do 200 stopni Celsjusza.

Następny sprzęt to kabina do malowania proszkowego. Służy ona do elektrostatycznego pokrywania przedmiotów. To urządzenie składające się z elementów takich jak system wentylacyjny, wentylatory, układ odzysku farby proszkowej, system filtrów oczyszczających, urządzenia pomiarowe, kontrolne, ostrzegawcze i elektryczne. By pomalowana powierzchnia była gładka, można zaopatrzyć się w szlifierki do metalu, gąbki i ściereczki. Dodatkowo w celu przygotowania powierzchni warto użyć piaskarki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena