Czy czasami spoglądając na metalowe elementy, które wystawione są na warunki atmosferyczne zastanawiałeś się skąd wzięła się na nich ruda powłoka często nazywana rdzą? Dlaczego się tam pojawiła i jak zapobiegać jej powstawaniu? Tego dowiesz się w tym artykule.

Data dodania: 2019-07-22

Wyświetleń: 845

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rdza - czym tak naprawdę jest?

Za powstawaniem rdzy na powierzchni metalowych przedmiotów kryje się bardzo prosta reakcja chemiczna zwana utlenianiem. Jest to całkowicie naturalny proces, który postępuje zawsze, jednak na jego szybkość wpływają dwa czynniki:

  • Wilgoć - wilgotne powietrze, czy nawet wystawienie na deszcz znacznie przyspiesza powstawanie rdzy na powierzchni stali. Szczególnie słona woda sprawia, że rdzewienie postępuje dosłownie z miesiąca na miesiąc.

  • Grunt - zakopane elementy również rdzewieją szybciej - warto mieć to na uwadze przy umieszczaniu ich pod ziemią.

Wiemy już, co wpływa na szybkie rdzewienie, jednak nadal nie wiemy, czym ona tak naprawdę jest. W głównej mierze rdzewieniem nazywamy proces korozji metali, czyli jak to zostało wcześniej wspomniane, utleniania. Rdza natomiast jest produktem tego procesu - składa się przede wszystkim z tlenków i wodorotlenków żelaza - one przybierają właśnie rdzawy, rudy kolor. Warto mieć na uwadze, że przy sprzyjających warunkach i odpowiedniej ilości czasu żelazo w całości zmieni się w rdzę i po prostu się rozpadnie. W ten sposób przechodzimy do drugiej części artykułu - jak zapobiec jej powstawaniu?

Jak zapobiec powstawaniu rdzy? Malowanie proszkowe i inne sposoby.

Zapobieganie powstawaniu rdzy opiera się w większości przypadków tylko i wyłącznie na pokrywaniu powierzchni metali warstwą jakiejś substancji. Różne metody zapobiegania korozji opierają się właśnie o inne substancje, które można nałożyć na metal. Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest malowanie proszkowe - ono pozwala tanio i szybko pokryć stalowe elementy antykorozyjną warstwą, a także nadać im kolor - jest to swego rodzaju dwa w jednym. Oprócz malowania proszkowego, często stosowana jest galwanostegia, czyli przenoszenie elektrolitycznie innych metali (lub niemetali) na powierzchnię żelaza lub jego stopu. W ten sposób elementy są np. ocynkowane, chromowane, czy niklowane. Prawdę mówiąc, często nawet o tym nie wiedząc stykasz się z elementami które zostały zabezpieczone przed korozją właśnie na skutek galwanostegii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena