Wyjście do fryzjera, kosmetyczki czy na masaż — zasługujesz na to, aby od czasu do czasu pozwolić sobie na kobiece drobne przyjemności. Z pewnością zapiszesz je w kalendarzu, a może nawet ustawisz powiadomienie w telefonie, aby o nich nie zapomnieć. Zachęcamy, aby dokładnie tak samo zaplanować badanie cytologiczne - wymaz, który często ratuje zdrowie i życie kobiet. Wyjaśniamy, dlaczego to tak ważne, aby pamiętać o cytologii i kiedy wykonać ją po raz pierwszy.

Data dodania: 2022-05-16

Wyświetleń: 394

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Cytologia - jedno z najważniejszych badań, o którym musisz pamiętać.

Cytologia - co to za badanie?

Badanie cytologiczne wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym podczas rutynowych kontroli. Cytologia polega na pobraniu wymazu z kanału i tarczy szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Badanie to jest zupełnie bezbolesne i całkowicie bezpieczne, a jego wynik może potwierdzić wystąpienie stanów przednowotworowych lub nowotworowych, a także obecności wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego), który jest najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy.

Kiedy robić cytologię?

Do badania cytologicznego nie trzeba się przygotowywać, jednak umawiając się na wymaz, koniecznie zapamiętaj, w którym dniu cyklu jesteś. Cytologię najlepiej wykonać min. 2 dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, a najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego cyklu. Jeśli nie istnieją inne zalecania, cytologię wykonuj najlepiej raz w roku, np. w dniu Twoich urodzin czy Dnia Kobiet, tak, aby zawsze pamiętać o tym ważnym dla zdrowia kobiety badaniu.

Cytologia - kiedy po raz pierwszy?

Badania cytologiczne powinny towarzyszyć każdej kobiecie przez całe jej dorosłe życie, a na pierwszy wymaz należy umówić się najpóźniej do ukończenia 25. roku życia lub w przedziale 3 lat od rozpoczęcia współżycia. Okres ciąży, połogu czy menopauzy nie zwalnia kobietę z potrzeby wykonywania cytologii.

Jak przygotować się do cytologii?

Aby wynik cytologii był miarodajny, koniecznie przestrzegaj kilku zaleceń lekarzy ginekologów takich jak rezygnacja ze współżycia na 24 godziny przed badaniem, unikanie gorących kąpieli, sauny czy stosowanie tamponów, leków dopochwowych czy środków do irygacji pochwy (przez min. 4 dni przed badaniem). Aby w gabinecie ginekologa poczuć się swobodnie, warto ubrać dłuższą tunikę, sukienkę, a także koniecznie opróżnić pęcherz.

Cytologia wyniki. Ile się czeka na wyniki cytologii?

Pobranie próbki wymazu z okolic szyjki macicy wymaga dogłębnej analizy w laboratorium, dlatego na wynik możesz czekać nawet ok. 2 tygodnie. Wynik od 2001 roku opisywany jest wg systemu Bethesda, który zawiera interpretację i opis obrazu szyjki macicy, wskazując lub wykluczając niepokojące komórki zapalne, lub zawierające cechy przednowotorowe lub nowotworowe.

Gdzie wykonać cytologię?

Badanie cytologiczne wykonywane jest podczas rutynowych wizyt u ginekologa, najlepiej u specjalisty, który szczególny nacisk kładzie na profilaktykę. Tacy specjaliści pracują w lubelskim Centrum Medycznym Północna 5 - https://cm5.pl, gdzie możesz zapisać się na cytologię, a także wykonać szereg badań z zakresu ginekologii.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena