Jak często przed ważnym projektem, egzaminem czy rozmową znajdujesz masę innych, prostszych rzeczy do zrobienia nie mających związku z najpilniejszą sprawą? Nawet jeśli posiadasz krótką listę takich rzeczy, potrafią one na dobre uprzykrzyć Ci życie. Jak sobie z tym radzić?

Data dodania: 2017-08-24

Wyświetleń: 890

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prokrastynacja: proste sposoby jak ją pokonać

Zacznijmy od wyjaśnienia samego terminu „prokrastynacja”. Jest to pojęcie psychologiczne określające ciągłe odkładanie nieprzyjemnych spraw i myśli na później. Ma to niekorzystny wpływ na nasze zdrowie psychofizyczne.

 

Od prokrastynacji można skutecznie się uwolnić. Ten proces wymagać będzie od Ciebie cierpliwości i konsekwencji, ale gdy już osiągniesz cel, będziesz czuć się znacznie lepiej.

 

Co możesz zrobić?

 

1. Zastanów się, dlaczego odkładasz rzeczy na potem

Jeśli zauważyłeś, że kolejny raz odkładasz daną sprawę, zastanów się dlaczego tak jest. Być może uważasz, że sobie nie poradzisz lub niedostatecznie dobrze wykonasz zadanie? A może po prostu jesteś zmęczony i brakuje Ci energii? Określając problem, który wywołuje prokrastynację, łatwiej będzie Ci go rozwiązać.

 

2. Stwórz listę rzeczy do zrobienia

Już sam fakt stworzenia takiej listy ma psychologiczny wpływ na Twoją podświadomość. Umieść na niej te rzeczy, z którymi chcesz zmierzyć się danego dnia i systematycznie realizuj plan.

 

3. Ustal optymalny czas potrzebny do wykonania zadania

Najlepsza w tym wypadku będzie technika Pomodoro. Chodzi o to, by 25 minut przeznaczyć na intensywną pracę, a 5 minut na odpoczynek. Gdy wiesz, że przerwa tuż tuż, przyjemniej Ci będzie wykonywać dane zadanie. Możesz również konkurować z samym sobą o produktywność w każdym 25 minutowym odcinku pracy.

 

4. Na początku wykonuj trudniejsze lub mniej interesujące czynności

Psychologowie twierdzą, że istnieją dwa podstawowe czynniki wywołujące prokrastynację. Pierwszy to czas. Im późniejsza pora tym mniej prawdopodobne, że uda Ci się wykonać zadanie.
Z tym stwierdzeniem mogą się nie zgodzić jedynie sowy, których produktywność wzrasta wieczorem. Drugim czynnikiem jest złożoność zadania. Specjaliści są przekonani, że jeśli wykonasz w pierwszej kolejności trudniejszą i mniej interesującą pracę, a przyjemniejsze czynności zostawisz na później, Twój nastrój i wydajność znacznie wzrosną.

 

5. Podziel zadanie na kilka etapów

Jeśli przed Tobą duży, odpowiedzialny projekt bardzo prawdopodobne, że strach przed nim doprowadzi Cię do prokrastynacji. Możesz tego uniknąć dzieląc pracę na kilka mniejszych zadań.

 

6. Nie zapominaj o odpoczynku

Planowanie przerw jest tak samo ważne jak planowanie pracy. Bardzo istotne jest, by umieć odpoczywać. Jeśli podczas przerwy obiadowej nie przestajesz myśleć o swoim projekcie, nie będzie miało to dobrego wpływu na Twoją efektywność. Nieustanne sprawdzanie poczty i kontaktowanie się z kolegami w sprawach dotyczących obowiązków służbowych nie jest najlepszym sposobem na relaks. Przerwy będą prawdziwym odpoczynkiem tylko wtedy, gdy zajmiesz się sobą: możesz surfować w sieci lub wesoło żartować z kolegami z pracy.

 

6. Nagradzaj się za każde wykonane zadanie

Zmusiłeś się do tego, by w końcu zrobić coś z czym zwlekałeś od tygodni? To powód do dumy. Doceń siebie za to i w nagrodę spędź czas tak jak lubisz. Rób to za każdym razem gdy ukończysz ważne zadanie, a prokrastynacja odejdzie w zapomnienie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena