Są sposoby by pasję w sobie obudzić i utrzymać – przestańmy wierzyć, że albo się ją ma, albo nie. Nie wiem jaki był cel tworzenia takiego mitu i jak powstał, ale wiem że pasję można w sobie wykreować, nawet w dziedzinach, które dzisiaj uznajesz za nieciekawe.

Data dodania: 2019-03-19

Wyświetleń: 8806

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Potrzebujesz do tego tylko i aż - otwartej głowy, by w to uwierzyć i nie odrzucać oraz cierpliwości.

Jakie są korzyści? Można zacząć lubić robić rzeczy, których dzisiaj nie lubisz i odnoszą się nie tylko do prowadzenia/nie prowadzenia bloga, ale do każdego innego obszaru życia jak  praca czy nauka. Mało tego, coś co dzisiaj tylko ‘lubisz’ robić, może przerodzić się w życiową pasję, która odmieni twoje życia. Czyż nie chciałbyś mieć więcej przyjemności dzisiaj, tu i teraz, z tego co robisz i co musisz robić, zamiast czekać na zmiany, które może przyjdą, a może ktoś zadecyduje je za ciebie?

Nie piszę, że te zmiany łatwo jest wprowadzić w życie, ale zawsze masz wybór: albo szybki niskowartościowy fast-food, albo wolniejsze i wymagające pracy pełnowartościowe jedzenie, które nie tylko odżywia, ale w wielu przypadkach również leczy.

1. Odrzuć swoje obecne przekonania i zacznij budzić ciekawość – Zacznij od myśli, że jesteś ignorantem w danym temacie, nic nie wiesz i chcesz zacząć dowiadywać się na nowo. Poszukaj nowości, czegoś o czym naprawdę nie wiedziałeś do tej pory. Napisanie posta na wyznaczony temat może być nudną pisaniną, a to czytelnicy wyczują od razu, lub odkrywaniem nowych aspektów danego tematu. Można przejść od nudnego, nie wymagającego myślenia zajęcia, do iście ‘kolumbowskiego’ odkrywania nowych lądów. Ciekawość to podstawa.

2. Podejdź do tematu jak do gry – ustal zasady i cele.

3. Ustal konkretny cel i termin do jakiego chcesz go osiągnąć – zapisz je w kalendarzu i pozwól im zapaść w twoim umyśle – to nada twoim działaniom poczucie sensu i kierunku. Jednak uważaj, aby cel i termin same w sobie nie stały się najważniejsze, bo staną się wtedy obsesją.   

4. Poszukaj sposobów na wyrażenie siebie – to może zaczynać się od rzeczy małych jak na przykład układanie przedmiotów w nowy sposób przy sprzątaniu, lub większych jak na przykład nowy sposób pisania kodów jeśli programujesz strony www. Każda rzecz, która robisz jest możliwością wyrażenia siebie.

5. Skup się i usuwaj to, co cię rozprasza – im bardziej skupisz się na temacie, tym większa szansa na to, że dostrzeżesz nowe aspekty. Zauważ, że nudzą się tylko ci, którzy nie umieją lub nie chcą zaangażować swej uwagi.

6. Rozłóż wszystko na czynniki pierwsze – czy zauważyłeś, że im szybciej coś robisz, tym mniej zauważasz szczegóły, a czasem wręcz nie pamiętasz pewnych czynności, bo zrobiłeś je rutynowo? Podobnie jest z pasją. Im bardziej skupiasz się na dążeniu do celu, tym mniejsza szansa, że wykreujesz w sobie pasję. Ustanowienie celu jest dobre, ale dążenie do jego osiągnięcia za wszelką cenę, może przekształcić się w obsesję.

7. Rozpraw się z frustracją – jeśli coś jest za trudne, zwolnij. Przestań martwić się o wynik, a zacznij skupiać się na mniejszych, pojedynczych czynnościach. Kiedy zaczynam nowy temat lub czuję frustrację z powodu przekonania, że coś jest dla mnie za trudne – po pierwsze staram się odrzucić tę myśl, po drugie szukam małych rzeczy do zrobienia. To odsuwa frustrację i sprawia, że wykonanie danej czynności staje się możliwe.

8. Energia jest zaraźliwa – poszukaj osób, które lubią to robić.  Nie chodzi tylko o to, że energia jest zaraźliwa, ale także o to, że możesz się od nich dowiedzieć rzeczy, o których wcale nie wiedziałeś i mogą się okazać super-interesujące!

9. Podkręć lub zmniejsz wyzwanie – jeśli coś jest nudne, spraw aby zrobienie tego było trudniejsze. Jeśli coś jest frustrujące, rozpraw się z frustracją i staraj się, aby było łatwiejsze do zrobienia. Jeśli masz zrobić prezentację i chcesz, aby była doskonała, zrób najpierw jej draft zamiast od razu zakładać, że ma być doskonała od pierwszego swego tchnienia.

10. Koncentruj się tu i teraz – ustal następny krok natychmiast. Nie w przyszłym tygodniu czy miesiącu, ale od razu. Kiedy biegniesz w maratonie, nie koncentrujesz się na tym ile kilometrów jeszcze zostało do mety, ale na tym aby tu i teraz czuć się dobrze i przebiec kolejny kilometr.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena