W każdej sferze życia mamy sporo do zrobienia i nauczenia się – oczywiście chodzi tutaj o tych, którzy chcą się rozwijać i czynić swoje życie lepszym. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak zadbać o to, aby mieć dobre wzorce i dostęp do użytecznej wiedzy, która wykorzystana w praktyce przyniesie korzyści. Być może zastanawiasz się, dlaczego jest to ważne?

Data dodania: 2016-10-07

Wyświetleń: 1363

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Praca nad sobą zawsze popłaca

Szczerze powiedziawszy, niewielki procent ludzi bierze się za usprawnianie swojego życia. Z jednej strony praktycznie większość z nich pragnie czegoś więcej, jednak z drugiej strony nigdy nie zabierają się za to, żeby faktycznie coś zmienić. Włączają hamulec, a to sprawia, iż stoją w miejscu. Zastanawiają się także, czemu nic nie idzie tak, jak powinno. Jak to zwykle bywa, obwiniają przy tym los, innych ludzi czy sytuacje za stan, w jakim znajduje się ich życie. Prowadzi to do rozgoryczenia i tak po prawdzie do doświadczania ciągle tego samego. Mimo wszystko nie musi tak być wiecznie. Zawsze jest wybór i zawsze można dokonać zmiany. Dla chcącego nic trudnego – że użyję znanego powiedzenia. Należałoby tylko zmienić nieco podejście do samego życia, jak i do siebie. I o tym będę tutaj pisał.

Coś, co trzeba zrozumieć

Jesteśmy istotami, które mają fantastyczne predyspozycje do rozwijania się. Chyba żaden inny gatunek na tej planecie nie ma takich możliwości, jakie my posiadamy pod tym względem. Sprowadza się to do tego, że jesteśmy zdolni do dokonywania niebywałych rzeczy w życiu i rozwijania się w naprawdę piękny sposób. Dlaczego by tego nie wykorzystać? A może zapytam inaczej. Dlaczego tak dużo ludzi nie wykorzystuje własnego potencjału? Co ich przed tym zatrzymuje? Odpowiedź nie będzie zbyt zaskakująca. Lenistwo – tak można to w skrócie ująć. Nie każdy chce wykazać się choćby minimalnym wysiłkiem w celu poprawy swojego życia. Zbyt wiele osób robi jedynie to, co łatwe i na tym poprzestaje. Nie oszukujmy się. Robienie tego, co łatwe nigdy nie przynosi wielkich korzyści ani niczego wartościowego. Za to włożenie wysiłku i pracy w doskonalenie siebie i swojego życia już tak. Tak więc głównym powodem, który sprawia, że te osoby nie mogą zbyt wiele zmienić, jest ich nastawienie, sposób myślenia i właśnie lenistwo. Jeśli to się nie zmieni to i życie również.

Żeby dokonać zmian, trzeba przede wszystkim nabrać nieco pokory i być szczerym wobec siebie. Każdy z nas ma wiele do nadrobienia w każdej sferze życia. Wszak na tym polega rozwój. Gdybyśmy byli chodzącymi ideałami, to w zasadzie niczego już byśmy się nie nauczyli, jak i przestalibyśmy się rozwijać. To smutna perspektywa, albowiem oznaczałoby to dla nas naprawdę koniec. Pomyśl tylko o tym. Co może zrobić człowiek, który nie ma możliwości dalszego rozwoju, gdyż uznał się za absolut? Może jedynie stać w miejscu, a to oznacza regres. Smutny finał – zgodzisz się z tym? Cała więc radość życia polega na wzrastaniu, a to można robić wyłącznie poprzez stałą pracę nad sobą i nad takimi obszarami w życiu, które potrzebują usprawnienia. Dla człowieka, który stwierdził, że jest gotowy na zmiany, otwierają się wszelkie możliwości. A gotowym można być wszędzie i zawsze, ponieważ pozostaje to kwestią dokonania jednej jedynej decyzji.

Jesteś gotowy?

Na przyjęcie odpowiedzialności za własne życie i rozpoczęcie pracy nad sobą? Skoro tak to fantastycznie. Stoisz przed wielkimi możliwościami. Wykorzystaj w takim razie swój potencjał najlepiej, jak to jest możliwe. Na pewno pomoże Ci w tym odpowiedni dobór ludzi, którymi się będziesz otaczał. Niezależnie od tego, co robisz i jakie sfery pragniesz w swoim życiu rozwijać i usprawniać – może to być związek albo biznes, sport, który uprawiasz lub relacje międzyludzkie – to szukaj zawsze ekspertów, którzy wyjaśnią Ci dobrze, w czym rzecz, albowiem to od nich dostaniesz fachowe porady, które po zastosowaniu w praktyce okażą się skuteczne i przyniosą Ci korzyści. To jest wiedza na wagę złota i rozumiejąc to, docenisz jej zalety. Nieporozumieniem jest natomiast zwracanie się do tych, którzy się nie rozwijają i nie czują takiej potrzeby, za to chętnie wypowiedzą się na każdy temat oraz udzielą „stosownych porad”. Chodzenie do takich ludzi z własnymi problemami to przepis na katastrofę – z tego prostego względu, że po „wizycie” będzie jeszcze gorzej niż uprzednio. Jak bowiem mogą pomóc Ci ludzie, którzy szerokim łukiem omijają rozwój i pracę nad sobą? Wydaje się więc całkiem normalne, że należycie dobrane towarzystwo prawdziwych ekspertów pozwoli Ci na odpowiedni rozwój. Takich ludzi można określić mentorami. To wyjątkowe osoby, z których wiedzy i doświadczenia warto skorzystać. Wynika z tego morał, że z kim się zadajesz, takim się stajesz. Ma to sens, zgodzisz się z tym?

Również nie bez znaczenia jest to, co sobie na co dzień przyswajamy i na czym skupiamy swoją uwagę. Dzisiejszy świat to świat informacji, ponieważ napływają one do nas z każdej strony i każdym możliwym sposobem. To sprawia, że ludzie w dużej mierze stają się rozproszeni i przyswajają różne treści, które często okazują się bezużyteczne. Zamiast wyciągać z tego natłoku informacji to, co akurat pożyteczne marnują czas na zajmowanie się zwykłymi bzdurami. To ma też niebagatelny wpływ na życie i na światopogląd – i dodać oczywiście należy, iż ten wpływ jest negatywny. Brak odseparowania pożytecznych treści od bezużytecznych powoduje mętlik i człowiek przez to się gubi. Warto o tym pamiętać.

O czym jeszcze wspomnieć? Ach tak. Dobór towarzystwa, ekspertów, mentorów, jak i wiedzy wymaga włożenia w to wysiłku. Nie mam jednakże zamiaru pisać tutaj, że chodzi o jakiś heroiczny fizyczny wysiłek. Owszem, praca nad sobą i nad tymi obszarami życia, które także jej wymagają, nie obejdzie się bez poświęcenia i oddania czasu na naukę i rozwój. Niemniej przysłowiowe owoce, jakie człowiek później zbierze dzięki swojej pracy, będą piękne i bezcenne. I to właśnie człowiek, który podjął się pracy nad sobą, stwierdzi później, że było warto. Cierpliwość, samodyscyplina, systematyczność, pokora i szczerość wobec siebie dadzą w końcu odpowiednie rezultaty. Tego nie dowie się ktoś, kto idzie zawsze po linii najmniejszego oporu. Do Ciebie więc należy decyzja, co zamierzasz ze sobą zrobić i jaką ścieżkę życiową wybrać.

Błędem jest niewykorzystywanie własnych możliwości – trzeba to przyznać. Nie marnuj zatem swojego potencjału. Patrz zawsze, w jakich sferach życia masz największe problemy i co sprawia Ci kłopot. Kiedy to zidentyfikujesz, masz wspaniałą sposobność poradzenia sobie z nimi – wymagana będzie jedynie Twoja wola, aby tak się stało. Łatwiej Ci będzie, jeśli poszukasz pomocy u kogoś, kto faktycznie może pomóc Ci w Twoim samorozwoju. Człowiek to istota dość „plastyczna”, a więc może się zmienić. Wykorzystaj więc tę „plastyczność” i niech nigdy nie przyjdzie Ci na myśl, że niczego nie możesz zmienić w sobie oraz w swoim życiu. Możesz i wszystko zależy od Ciebie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena