0 głosów
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
483 razy czytane
0 przedrukowany
Copyright - zastrzeżona Licencja

Codziennie korzystamy z wielu różnych materiałów. Jednym z nich jest filc. Jak powstał i do czego się go używa? O tym w dalszej części artykułu.

Img

Jak podaje wiele źródeł, filce są uważane za jedne z najstarszych materiałów włókienniczych. Pierwsze odkrycie tego materiału datuje się na ok. 6500 rok p.n.e. Niektóre plemiona środkowej Azji wytwarzają go starymi sposobami, aż do dziś.

Filce powstają w procesie spilśniania włókien roślinnych i zwierzęcych w zwartą masę. Głównie jest to sierść zwierząt np. wełna. Obecnie używa się również włókien z tworzyw sztucznych. Często różne rodzaje włókien są ze sobą łączone poprzez ubijanie i walcowanie. Dzięki temu filce są bardzo wytrzymałe i stosunkowo łatwo dostępne.

Co można stworzyć z filcu?
Wielu osobom filc kojarzy się z samoprzylepnymi podkładkami pod krzesła i meble, które mają uchronić naszą podłogę przed zarysowaniem. Jest to oczywiście tylko jedno z jego zastosowań. Obecnie bardzo często wykorzystuje się go do tworzenia różnego rodzaju ozdób do domu. Dobrym przykładem mogą tu być ozdoby choinkowe lub podkładki na stół. Z filcu tworzy się również części garderoby takie jak kapelusze czy buty. Można spotkać również biżuterię wykonaną z tego materiału. Filce wykorzystuje się również w przemyśle, gdzie często służą do polerowania różnego rodzaju metali.

Jak wiec widzicie, materiał, jakim jest filc, ma stosunkowo długą historię i dość szerokie zastosowanie nawet w dzisiejszych czasach. Jeżeli wiec szukacie ciekawego materiału do tego, by samemu przygotować jakie oryginalne ozdoby do domu, filc sprawdzi się doskonale. Obecnie możemy kupić filce na metry, dzięki czemu bez trudu przygotujemy ozdoby o dowolnej wielkości oraz ilości. Jeżeli sami nie mamy pomysłu, jak wykorzystać filce u siebie, warto zajrzeć do internetu i stamtąd zaczerpnąć nieco inspiracji. Każdego dnia bowiem tysiące ludzi na całym świecie pokazuje tam swoje wyroby z filcu oraz omawiają, jak zostały one wykonane.

Jeśli macie więc trochę czasu i chęci, wystarczy kupić arkusz filcu i samemu wykonać kilka prostych ozdób do domu. Kto wie, być może stanie się to jednym z naszych hobby. Własnoręcznie wykonane ozdoby z filcu idealnie nadają się również na oryginalne prezenty dla najbliższych. Jeżeli wiec chcesz obdarować kogoś własnym wyrobem, warto wykonać go właśnie z filcu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona