Największym kapitałem każdej firmy są ludzie, którzy w niej pracują. Warto zadbać o to, żeby byli oni zmotywowani i potrafili ze sobą współpracować. Kilka porad jak to osiągnąć w poniższym artykule.

Data dodania: 2017-06-28

Wyświetleń: 728

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wspierać budowanie pozytywnych relacji w zespole?

Relacje z innymi ludźmi są niezwykle ważne, jesteśmy bowiem istotami społecznymi. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm, zauważa, że wydajność ich pracowników wzrasta, jeżeli w zespole panują dobre warunki. Jak dbać o to by ludzie w pracy tworzyli dobre relacje?

Odpowiednie osoby na stanowiskach kierowniczych
Żeby zespół był ze sobą zżyty, musi być przewodzony przez odpowiednie osoby. Znalezienie prawdziwych liderów jest nie lada sztuką, jednak jeżeli uda nam się ich znaleźć, możemy być spokojni o naszych pracowników. Lider to osoba, która przewodzi i dba o to, by relacje w zespole były takie, jakie być powinny. Potrafi więc budować ducha zespołu, motywować swoich współpracowników, a kiedy trzeba, wskazuje im drogę. Tego typu osoby charakteryzują się empatią oraz silnie rozwiniętą inteligencję emocjonalną. Dzięki temu inni ludzie je kochają i są w stanie za nimi podążać.

Imprezy integracyjne
Innym bardzo dobrym sposobem na ocieplanie relacji pomiędzy współpracownikami są różnego rodzaju imprezy integracyjne. Mogą one odbywać się w siedzibie firmy lub poza nią. Są to zazwyczaj wspólne wyjścia na kręgle, pizze czy piwo. W większych firmach niektóre imprezy integracyjne są również imprezami wyjazdowymi. Cała firma na kilka dni odwiedza góry, mazury lub inną ciekawą lokalizację by tam wspólnie spędzać czas. Imprezy integracyjne w takich miastach jak Zakopane, Kołobrzeg czy Giżycko, z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.


Odpowiednie warunki zatrudnienia
Żeby ludzie mogli budować pozytywne relacje z innymi, muszą najpierw zaspokoić swoje podstawowe potrzeby zgodnie z piramidą Maslowa. Jeżeli więc chcemy by w naszej firmie, ludzi budowali trwałe relacje, z innymi musimy im zapewnić odpowiednie warunki. Przestrzeganie zasad umowy, odpowiednia ilość dni wolnych, płatne nadgodziny, wynagrodzenie zgodne z ilością obowiązków i sytuacją rynkową, to tylko niektóre z kwestii, jakie stoją przed kierownictwem firmy i działem HR.

Na koniec należy mieć świadomość, że im firma jest większa, tym trudniej zadbać o to by wszyscy się lubili. Zawsze będą tworzyły się grupki i nie każdy będzie żył ze sobą w odpowiednich stosunkach. Musimy to zaakceptować, ale dążyć do tego by sytuacja była coraz lepsza.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena