W efekcie firma może działać wydajniej – zmniejszone koszty produkcji idą w parze ze zwiększonym jej wzrostem oraz bardziej terminowym realizowaniem zleceń.
Jak nauczyć się zarządzania produkcją? Aktualnie w temacie rekomendowane są w szczególności różnorodne szkolenia w dziedzinie zarządzania organizacją. Są skierowane głównie do kierowników oraz pracowników działów produkcji, menedżerów, specjalistów i technologów i mają za cel przekazanie informacji na temat skutecznej organizacji oraz koordynowania procesów produkcyjnych. Podczas szkolenia można między innymi dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego cyklu produkcyjnego, lepszego zarządzania posiadanymi zasobami, w tym ludzkimi, technologiami, zdolnościami, harmonogramowania produkcji i logistyki. Wiele nowoczesnych szkoleń bazuje na zagadnieniach Lean Manufacturing, które mają za cel poprawienie efektywności pracy przy jednoczesnym minimalnym wykorzystaniu zasobów.
Zarządzanie produkcją wspomagają również zaawansowane systemy informatyczne wykorzystywane w biznesie. MRP 2 oraz ERP skupiają się kompleksowo na wszystkich zasobach firmy, wiążąc je ze sobą i zapewniając profesjonalne wsparcie na każdym szczeblu działania przedsiębiorstwa. Systemy są odpowiedzialne za przygotowywanie harmonogramów, planowanie zasobów, prognozy, utrzymanie ruchu, znacznie przyczyniają się w efekcie do poprawienia jakości zarządzania produkcją.
Zatem wtedy, gdy kluczowe jest uzyskiwanie coraz to lepszych wyników w obszarze produkcji, inwestycja w nowoczesne systemy informatyczne i dodatkowo szkolenie pracowników w zakresie zarządzania produkcją jest doskonałym posunięciem. Początkowe wydatki szybko będą zastąpione przez konkretne zyski, a przedsiębiorstwo będzie mogło rozwijać się jeszcze bardzie skutecznie, zyskując wyższą konkurencyjność i zyski.