Dla instytucji finansowych liczy się jedno – zdolność kredytowa. Homoseksualizm nie ma kompletnego znaczenia w tym przypadku. Dopóki masz stałe zatrudnienie i spłacasz raty w terminie to bank jest w stanie udzielić wspólnego kredytu hipotecznego nawet z kompletnie obcą ci osobą.

Data dodania: 2017-06-23

Wyświetleń: 1285

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Weź kredyt z kim chcesz

O ile oczywiście ta osoba wyrazi na to zgodę. Współkredytobiorcą może być dla Ciebie każdy, kto tak jak Ty, posiada zdolność kredytową i zobowiąże się spłacać raty terminowo. Mało tego, osób z którymi decydujesz się na wspólną pożyczkę hipoteczną, może być znacznie więcej, wystarczy, że chcą i są dla banku wiarygodni. Nie ma natomiast ograniczeń dotyczących stopnia spokrewnienia czy też właśnie orientacji.

Kredyty współdzielone – jak to jest?

Atutem takiego rodzaju zobowiązania może być większa zdolność kredytowa. Staranie się o kredyt hipoteczny w kilka osób, wymaga jednak od nich, aby każdy był właścicielem nieruchomości. Ponieważ kredyty takie są zobowiązaniem bardzo długoterminowym, w przypadku, jeśli jedna osoba nie będzie chciała dalej go spłacać – bank może przenieść obowiązek regulowania rat na drugą osobę. Ważne jest jednak, aby miała ona do tego odpowiednią zdolność kredytową. Dopóki każda z osób płaci w terminie swoją część – instytucja bankowa nie wnika w podziały międzyludzkie, takie jak np. rozwody.

Partnerzy jednej płci

Osoby w związku homoseksualnym również mogą starać się o kredyt hipoteczny i nie różni się to wiele od procedury składania wniosku przez małżeństwo. Muszą oni jednak złożyć osobne dokumenty a ich związek nie jest zaliczany jako wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego, chyba, że złożą oni zaświadczenie o prowadzeniu domu razem. Oczywiście nie w każdym banku jest to możliwe, niektóre instytucje finansowe nie uznają takiego dokumentu. Dla par homoseksualnych istnieje jednak możliwość podpisania tzw. „umowy dożywocia”. Polega ona na tym, że jedna ze stron przepisuje prawa do nieruchomości na partnera, natomiast w zamian dostaje gwarancję utrzymania i opieki do końca życia.

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, nad którym należy się zastanowić niezależnie od tego kim się jest. Każda osoba, która staje się współkredytobiorcą, powinna mieć pełne zaufanie do osoby, z którą zaciąga zobowiązanie. W innym przypadku składanie wniosku o kredyt nie ma sensu, ponieważ może przysporzyć więcej kłopotów niż korzyści. Biorąc na siebie tego typu zobowiązanie trzeba być pewnym, że jest się w stanie mu podołać. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena