Chociaż na pierwszy rzut oka przypomina zwykłą wodę, woda destylowana smakuje zupełnie inaczej. Jest mdła i bez charakterystycznego posmaku. Do czego służy i w jaki sposób się ją otrzymuje?

Data dodania: 2017-05-26

Wyświetleń: 2352

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Do czego służy woda destylowana i jak się ją otrzymuje?

Woda destylowana pozbawiona jest soli mineralnych i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń takich, jak metale ciężkie, bakterie, pestycydy, azotany i inne wziązki chemiczne. Otrzymuje się ją metodą destylacji, czyli rozdzielenia ciekłej mieszaniny wieloskładnikowej poprzez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników.

Woda destylowana i jej zastosowanie

Destylacja znana była już w starożytności, metody tej używano do odparowywania wody pitnej ze słonej wody morskiej. Obecnie proces ten odbywa się przy wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi, jakimi są destylarki do wody. Oczyszczona w ten sposób woda wykorzystywana jest w laboratoriach analitycznych, stosuje się ją do wytwarzania leków, produkcji kosmetyków, do uzupełniania akumlatorów, a także do wytwarzania odbitek fotograficznych. Wody destylowanej używa się także przy produkcji przedmiotów ze szkła takich, jak bombki czy lustra, w ogrodnictwie, akwarystyce, instalacjach wodnych oraz w przedmiotach, które na co dzień obecne są w większości gospodarstw domowych takich, jak żelazka czy nawilżacze powietrza. Jednym słowem, oczyszczona z soli mineralnych i różnego rodzaju zanieczyszeń woda wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie nie można pozwolić sobie na powstanie osadu, który wytwarza się gdy mamy do czynienia ze zwykłą wodą wodociągową. 

Jak otrzymać wodę destylowaną?

Do otrzymywania wody destylowanej służy specjalne urządzenie, tzw. destylator do wody. Urządzenie to zmienia stan stan skupienia wody z ciekłego w gazowy, następnie zbiera ją, ochładza i przyrwaca do postaci płynnej. Destylacja umożliwia zabicie wszystkich żyjących w wodzie zanieczyszczeń biologicznych takich, jak bakterie i wirusy. Odbywa się to na etapie cyklu ogrzewania. Powstała w ten sposób para ulatnia się, pozostawiając na dnie destylatora wszystkie zanieczyszczenia pochodzace z rozkładu ciał stałych, które są cięższe od powietrza i przez to nie mogą się ulotnić. W następnym etapie procesu para wodna trafia do chłodnicy kondensującej, która wykonana jest z obojętnego materiału zpobiegającemu ponownemu zanieczyszcczeniu. Materiałem takim może być na przykład szkło lub stal nierdzewna. Pod wpływem ochłodzenia się pary następuje zjawisko kondensacji, czyli gwałtowna zmiana stanu skupienia wody z gazowego w ciekły. Powstałe w ten sposób krople gromadzą się w zewnętrzym lub wbudowanym w destylator do wody zbiorniku, który również wykonany jest z obojętnego materiału.

Woda destylowana od zwykłej wody obecnej w kranach różni się tym, że nie zawiera w swoim składzie soli mineralnych i substancji zanieczyszczających. Ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w produkcji przemysłowej. Z uwagi na to, że nie pozostawia na dnie przedmiotów osadu, coraz częściej używa się jej także w gospodarstwach domowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena