W tym artykule dowiemy się, czym w zasadzie jest woda destylowana oraz w jaki sposób może nam posłużyć w życiu codziennym. 

Data dodania: 2018-11-30

Wyświetleń: 638

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poniżej, postaramy się przekrótce omówić czym jest woda destylowana, jak w zasadniczo powstaje,  także zastanowimy się nad jej możliwym zastosowaniem - nie tylko w przemyśle! 

Woda destylowana - ale co to takiego? 

Woda destylowana (demineralizowana) jest pozbawiona soli mineralnych oraz różnych substancji zanieczyszczających, takich jak metale ciężkie czy chlor. Ponadto, jest oczyszczona z bakterii oraz wirusów. Otrzymuje się ją poprzez proces destylacji, znany już od od czasów starożytnych. Obecnie, w tym celu wykorzystuje się destylarki do wody. Pozwalają one na uzyskanie wysokiej jakości płynu, który znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nieskazitelna czystość wody ma znaczenie.

Destylator do wody - działanie

Początkowo, destylator do wody zmienia jej stan skupienia z ciekłego na gazowy. Wprowadzona do urządzenia woda, poprzez doprowadzenie jej do wrzenia za pomocą grzałki, zmienia się w parę i jest kierowana do chłodnicy kondensującej. Właśnie w tym momencie następuje oczyszczenie wody, a niechciane substancje zostają na dnie urządzenia. Dalsze ochładzanie powoduje jej skraplanie (kondensację) - czyli ponowną zmianę stanu, tym razem z gazowego w ciekły. W ten sposób, oczyszczona woda odprowadzana jest do wbudowanego zbiornika, który wykonany jest z obojętnego materiału (np. szkła czy stali nierdzewnej), co zapobiega jej ponownemu zanieczyszczeniu.

Gdzie wykorzystuje się destylarki?

Woda, która jest wolna od zabrudzeń i pozbawiona substancji mineralnych znajduje zastosowanie w różnorakich dziedzinach. Dlatego też, destylator do wody jest niezbędnym urządzeniem wykorzystywanym w laboratoriach, gabinetach stomatologicznych, warsztatach samochodowych, szpitalach, restauracjach, barach czy hotelach. Czysta woda, która została przetworzona przez destylator, nadaje się do rozcieńczania alkoholi i innych cieczy, opłukiwania narzędzi chirurgicznych i stomatologicznych, wytwarzania kosmetyków i leków. Ponadto, można ją stosować w narzędziach gospodarstwa domowego, np. żelazkach parowych, ekspresach do kawy, nawilżaczach powietrza - czyli tam, gdzie nie chcemy, aby na dnie zbiornika powstawał osad.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena