Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w biurze  jest unormowanym prawnie obowiązkiem każdego pracodawcy i musi spełniać parametry zgodne z Polskimi Normami.

Data dodania: 2017-04-27

Wyświetleń: 813

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie oświetlenie do biura?

Najnowsza Norma PN-EN 12464-1 reguluje m.in. zagadnienia związane z natężeniem światła, modelowaniem kierunkowym oświetlenia oraz ochrony przed olśnieniem. Uwagę należy zwracać nie tylko na optymalne rozmieszczenie źródeł światła, ale również na jakość samych elementów oświetleniowych – lamp i opraw świetlnych.


Projektu oświetlenia biurowego powinien brać pod uwagę m.in.:

  • Położenie budynku, obiektu
  • Wymiary powierzchni oświetlanej
  • Tryb pracy biura (dzienny/nocny/mieszany)
  • Rodzaj powierzchni (powierzchnia otwarta/podzielona)
  • Charakter i rodzaj wykonywanej w biurze pracy.

Oświetlenie biurowe LED


Inteligentne oświetlenie biurowe oparte na technologii LED powinno być dopasowane do rodzaju przestrzeni oraz potrzeb pracowników, gwarantując najwyższy możliwy komfort pracy, który może mieć bezpośrednie przełożenie na efektywność i produktywność pracownika. Oświetlenie biurowe podzielić można na dwie kategorie: główne (dostarczające światło całej powierzchni biurowej) oraz punktowe (koncentrujące się na miejscowym doświetleniu powierzchni – lampki, halogeny, neony itd.).


Światło punktowe jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim z punktu widzenia indywidualnego pracownika. Dzięki temu ma on możliwość dopasowania dodatkowego źródła światła (np. lampki biurowej) do swoich potrzeb i upodobań, zapewniając wyższy komfort pracy. Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy to także korzyści zdrowotne - niedostateczne doświetlenie lub prześwietlenie może prowadzić do problemów ze wzrokiem oraz uciążliwych bólów głowy.


Oświetlenie biura – normy


Oświetlenie biurowe uwarunkowane jest normami i wskaźnikami, wyliczanymi indywidualnie do potrzeb danej powierzchni biurowej. Najważniejsze jednostki i normy to:

  • Luks (lx) – jednostka natężenia oświetlenia.
  • Lumen (lm) – jednostka miary strumienia świetlnego.
  • Kandela (cd) – jednostka światłości źródła światła.
  • Natężenie oświetlenia – gęstość strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię, równa granicy ilorazu strumienia świetlnego padającego na powierzchnię, do jej pola S, przy S dążącym do 0.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena