Własna działalność gospodarcza, to marzenie wielu z nas. Bycie samemu sobie szefem, organizacja pracy tak, jak nam się podoba, zatrudnienie kompetentnych pracowników, a co najważniejsze wizja sporych dochodów.

Data dodania: 2017-02-28

Wyświetleń: 549

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To właśnie sprawia, że coraz więcej Polaków decyduje się na otwarcie własnej firmy. Przed przyszłymi biznesmenami i bizneswoman, stoi jednak wiele przeszkód. Pierwszą z nich są finanse. Wynajem budynku, zakup sprzętu, oprogramowania i mebli, to koszty które znacznie przekraczają budżet przeciętnego Polaka. Z pomocą przychodzą więc banki, a w zasadzie oferowane przez nie kredyty dla przedsiębiorców.

Jednak na obecnym rynku, można wręcz zgubić się w gąszczu ofert i promocji, które czynią wybór odpowiedniego źródła finansowania, niesamowicie trudnym i odpowiedzialnym zadaniem.

Jakie mamy możliwości?

Raczkujący przedsiębiorcy, by sfinansować wymarzone miejsce pracy, mogą zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów kredytu, obie opcje mają oczywiście swoje wady i zalety, a to która będzie lepsza, w największej mierze zależy od indywidualnych uwarunkowań i kondycji finansowej.

Pierwsza możliwość, to zaciągnięcie kredytu prywatnego, druga natomiast – kredyt firmowy. Trudno jednoznacznie określić, który z nich będzie lepszy, ponieważ zależy to od kilku zmiennych. Są nimi:

  • Cel kredytu

To jedna z najistotniejszych wytycznych w kwestii udzielenia nam kredytu. Najczęściej, jest on przyznawany na budowę, rozbudowę bądź nabycie nieruchomości, która będzie służyć za siedzibę firmy. Niestety w przypadku budynku, przeznaczonego jedynie do celów komercyjnych nie będzie dużego pola do manewru i jedyną opcją będzie kredyt firmowy. Jest jednak wyjście. Jeżeli chcemy zbudować dom, połączony z siedzibą firmy, możemy sfinansować go kredytem osobistym. Trzeba jednak pamiętać, że część mieszkalna musi zajmować więcej niż 50% powierzchni.

Decydując się na kredyt osobisty, możemy liczyć na:

  1. Niższą marże.
  2. Dłuższy okres kredytowania.
  3. Możliwość wcześniejszej spłaty (bez naliczania prowizji)

To rozwiązanie ma również wady:

  1. Dokumentacja dotycząca rozdzielenia powierzchni mieszkalnej i firmowej, może sprawiać trudności.
  2. Właścicielem, będzie osoba prywatna, nie firma.

Gdy zdecydujemy się na kredyt firmowy:

  1. Łatwiej będzie nam przebrnąć przez procedury bankowe.
  2. Właścicielem nieruchomości będzie przedsiębiorstwo.
  • Okres Kredytowania

Który będzie zdecydowanie dłuższy, jeśli zdecydujemy się na kredyt indywidualny – w jego przypadku, spłatę zadłużenia, będziemy mogli rozłożyć nawet na 120 miesięcy, podczas gdy kredyt firmowy, spłacić będziemy musieli w 48 – 60 ratach.

To oczywiście nie wszystkie zmienne, jakie należy wziąć pod uwagę, szukając środków dla swojego przedsiębiorstwa. Dochodzą do tego jeszcze kwestie dokumentacji czy konsolidacji kredytu. Dlatego zanim zdecydujecie się na konkretną ofertę, powinniście dokładnie przeanalizować własne potrzeby i możliwości finansowe, tak by znaleźć możliwie najlepszą dla siebie metodę finansowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena