Masz jakiś cel w życiu? Jest coś, co pragniesz zrealizować i w związku z tym przeszedłeś od pomysłu do działania po to, aby to urzeczywistnić? A może uważasz, że nie wiesz, co zrobić, żeby marzenia stały się rzeczywistością? Jak w takim razie zabrać się za realizację własnej idei? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł.

Data dodania: 2016-11-18

Wyświetleń: 1316

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co zrobić, żeby osiągnąć cel?

Przede wszystkim, żeby osiągnąć cel, trzeba go najpierw określić. Prawdziwy cel nie może być chwilową zachcianką bądź cudzym celem. Np. mój sąsiad planuje kupić nowy lśniący sportowy samochód to i ja też muszę taki mieć albo sąsiad ma nowy duży telewizor to i ja muszę mieć podobny. Przez takie myślenie i taką postawę można wyciągnąć błędne wnioski odnośnie do tego, czego się naprawdę chce; można się zagubić. Prawdziwy cel objawia się, kiedy człowiek kieruje się sercem i własnymi pragnieniami. Próbując go odnaleźć, należy zajrzeć w głąb siebie, a nie szukać go na zewnątrz. Kiedy już „wypłynie na wierzch”, ma on mieć jedną cechę. Musi być konkretny. Co mam na myśli, pisząc konkretny? Musisz z nim „rezonować”. Masz poczuć z nim więź – i to 100%. Ma wzbudzać w Tobie emocje i motywować Cię do działania; ma sprawiać, że palić się będzie w Tobie Twój „wewnętrzny ogień”. Tak to powinno wyglądać. Co jednak uczynić, gdy posiada się już cel, tylko nie ma się pojęcia jak do tego podejść i co zrobić, żeby marzenie stało się rzeczywistością? To ważna kwestia, albowiem istotnym czynnikiem jest wiedzieć, jak należy zabrać się za realizację celu. I taki jest też cel tego artykułu – tak, moim celem jest pomóc Ci zrealizować Twój własny cel.

S.M.A.R.T.

Przy określaniu celu i jego realizacji przyda się bardzo metoda S.M.A.R.T. To słowo pochodzenia anglojęzycznego i znaczy ono: mądry, sprytny. To również akronim pięciu słów: specific, measurable, achievable, realistic, time-bound. Na szczęście, żeby z tej metody korzystać, nie jest potrzebna znajomość języka angielskiego. Znaczenie i zasady zostały przełożone na język polski tak, aby każda osoba władająca naszym rodzimym językiem mogła z niej skorzystać. Przy okazji nadmienię, że w różnych źródłach można napotkać na nieco inne słowa tworzące akronim, jednak w ogólnym rozrachunku chodzi o to samo. Przejdę zatem poniżej do wyjaśnień, czym ta metoda jest.

Specyficzny – jak już nadmieniłem wcześniej, cel ma być wyłącznie Twój, toteż musisz go też dokładnie określić. To właśnie zadbanie o szczegóły sprawi, że będziesz bardziej skupiony na robieniu tego, co trzeba przy jego realizacji. Musisz wiedzieć, dlaczego pragniesz go osiągnąć i po co, co chcesz dzięki niemu uzyskać, co dokładnie zamierzasz zrobić, żeby go osiągnąć, co będzie potrzebne Ci do jego realizacji itp. Im więcej szczegółów tym lepiej. Niewskazane jest myślenie ogólnikowe. Np. „chcę objechać cały świat” lub „chcę, żeby mój biznes był dochodowy”. W pierwszym przypadku warto będzie zaplanować, gdzie zamierza się zacząć podróż, co trzeba będzie zabrać ze sobą, dowiedzieć się więcej na temat zwyczajów panujących w krajach, które będziesz odwiedzał podczas swojej podróży itp. Należy też zacząć odkładać określoną kwotę pieniędzy potrzebnych na realizację pomysłu – czyli zacznę odkładać np. 500 PLN miesięcznie. W przypadku biznesu ważne jest ustalenie, o ile chcesz zwiększać dochody co miesiąc, żeby po określonym czasie były one dla Ciebie satysfakcjonujące. Pozwala to na zaplanowanie działań i ukierunkowane działania. Myśl i przyłóż się do tego zadania.

Mierzalny – dobrze byłoby, gdyby cel był mierzalny. Co to oznacza? Przy jego realizacji powinieneś wiedzieć, czy poruszasz się do przodu i w którym miejscu aktualnie jesteś. Ustalając, że masz zamiar wybrać się w podróż dookoła świata, musisz wiedzieć, na jakim etapie realizacji tego celu w danym momencie jesteś. Np. mam w tej chwili tyle a tyle pieniędzy zebranych na ten cel, ekwipunku, potrzebnych informacji itd. To samo tyczy się np. własnego biznesu i chęci zwiększenia dochodów. Dobrze jest mieć świadomość, czy dochody zmierzają cały czas w górę i przybliżają Cię do zrealizowania Twojego celu, jakim są oczekiwane przez Ciebie wpływy. Przyda się bardzo monitorowanie swoich poczynań na bieżąco i sprawdzanie efektów swoich działań. Sprawia to, że wiesz, gdzie jesteś; wiesz, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

Ambitny – warto mieć ambitny cel, jednak rozsądnie będzie, jeśli nie będzie on zbyt „przerysowany”. Ma on Cię zachęcać i motywować do działania, a nie zniechęcać, albowiem zbyt przesadziłeś, ustalając go. Także ambitny i w miarę w rozsądny. Dlaczego? Wyjaśni to kolejny punkt.

Realistyczny – znaczy możliwy do osiągnięcia. Planując podróż dookoła świata za dwa lata, można to osiągnąć. Natomiast mając w planach wybranie się do sąsiedniej galaktyki w ciągu dwóch lat, może okazać się nieco kłopotliwe do zrealizowania. Oczywiście ostatnie porównanie jest może nieco przesadzone, lecz na pewno rozumiesz, w czym rzecz. Z kolei zwiększyć dochody w biznesie w okresie 7-8 miesięcy też można, o ile nie przesadzi się z kwotą i nie wymyśli się sobie, żeby wynosiły one np. 5 000 000 000 PLN. Także dobrze jest przy ustaleniu celu połączyć wyobraźnię z realizmem.

Terminowy – ważne jest ustalić konkretny termin, w którym cel ma być zrealizowany. Można „chcieć” coś zrobić, tylko dobrze jest sobie ustalić, kiedy się „chce”. Samo „chcenie” nie wystarczy. Należy to bardziej skonkretyzować. Np. „31.11.2018 to dzień, w którym zaczynam moją podróż dookoła świata” albo „do dnia 01.06.2017 mój biznes przynosi dochody netto w wysokości… (i tutaj wpisać kwotę)”. Dzięki temu można zaplanować odpowiednie działania, ponieważ jest cel i jest konkretna data. Naprawdę dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad tym, kiedy cel ma być zrealizowany. Zależy to rzecz jasna od charakteru planowanego przedsięwzięcia, wobec tego mądrze będzie przyjąć takie ramy czasowe, które dla Ciebie będą akceptowalne. I ponownie powrócę do dwóch przykładów, które pojawiają się w tym artykule. Podróż dookoła świata czy zwiększenie dochodów w biznesie to poważne przedsięwzięcia. Pragnąc je zrealizować, a przyjmując nierealne ramy czasowe (np. za tydzień), można się zawieść i w konsekwencji zniechęcić. Chociaż tutaj wszystko zależy od tego, w którym miejscu jesteś obecnie i jakimi środkami oraz możliwościami dysponujesz. Ustalenie terminu to sprawa osobista. Tak mimo wszystko trzeba pamiętać, żeby ustalić go wygodnie dla siebie.

Jeszcze kilka sugestii

Mając cel i realizując go, pamiętaj, żeby być odpornym na wszelką złośliwą krytykę i wytykanie Cię palcami oraz twierdzenie, że nigdy Ci się nie uda. Nie udaje się tylko tym, którzy nic nie robią a ludzie, którzy przeszkadzają innym w realizacji ich marzeń, są właśnie takimi ludźmi. Konsekwencja i dyscyplina tworzą niezłomną postawę. Taki masz być i Ty przy realizacji własnego celu. Bądź uparty i nie daj się zepchnąć z obranej drogi, jeśli uważasz, że jest ona dla Ciebie właściwa. Bądź też elastyczny. Czasami może zdarzyć się, że będzie trzeba nieco zmodyfikować plan działania, jak i same czynności, ponieważ otrzymywane rezultaty nie są zadowalające. Kiedy tak się dzieje, nie musi to oznaczać od razu, że coś robisz źle albo Twój cel jest zły. Może to być sygnał, że warto nieco zmienić plan i działania. Bądź także otwarty na wszelkie pomysły i możliwości pojawiające się na drodze do celu. Nie zamykaj się, albowiem mogą Ci umknąć wspaniałe okazje, które sprawią, że będziesz szybciej przybliżał się do celu. Jak wspomniałem, bądź uparty, lecz jednocześnie otwarty. Upartość nie musi oznaczać, że będziesz cały czas robił to samo, niczego nie zmieniając nawet wtedy, gdy ewidentnie widać, że nie jest tak, jak powinno. Upartość to „przyklejenie” się do celu – sam charakter działań może się zmieniać. Obstawaj przy swoim, wdrażaj nowe pomysły i wykorzystuj pojawiające się możliwości.

Powodzenia w realizacji celu – a także przyszłych celów. Zasługujesz na to, żeby osiągnąć to, co sobie zaplanowałeś. I tak też się stanie, kiedy faktycznie uznasz, że pragniesz zrealizować założony cel i uwierzysz, że jesteś w stanie tego dokonać. Bądź nie do zatrzymania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena