Największe wątpliwości budzi posiłek, który spożywamy po zakończeniu treningu. Z reguły nie wiemy czym pożywić się, aby szybko uzupełnić straconą energię i zregenerować mięśnie. Wiele osób, zwłaszcza początkujących, popełnia błąd zrzucając się na ciężkie i nazbyt pożywne posiłki.
Dostosuj posiłek do intensywności treningu
Prawidłowo dobrany posiłek potreningowy powinien uwzględniać wysiłek jaki włożyliśmy w ćwiczenia. Zgodzisz się, że coś innego powinniśmy zjeść po ciężkim godzinnym biegu, a co innego po kilkunastu minutowej rozgrzewce. Jest jednak wspólny mianownik – jak najszybciej po treningu powinniśmy dostarczyć organizmowi węglowodanów oraz białka. Substancje odżywcze wpłyną pozytywnie na regenerację mięśni i pozwolą uzupełnić zapasy energii. Niemniej ważną rzeczą jest uzupełnienie płynów, które straciliśmy w czasie biegu.
Odwodnienie może wystąpić w każdym momencie i w sposób nagły. W niesprzyjających warunkach i przy dużej intensywności treningów możemy utracić nawet 2,5 litra wody. Nie ma z tym żartów. Zbyt szybkie tracenie masy ciała i wody z organizmu może zakończyć się śmiercią. O odpowiednie nawodnienie musimy zadbać nie tylko po treningu, ale również w jego trakcie.
Okienko węglowodanowe
Najlepszym czasem na uzupełnienie straconego glikogenu jest okres do 30 minut po zakończonym treningu. W tym czasie jest on w stanie z zawrotnym tempem wchłonąć się do organizmu, co przełoży się na regenerację sił. Zawsze powinniśmy tak organizować sobie trening, abyśmy spokojnie zmieścili się w trakcie trwania tego okienka z pierwszym posiłkiem. Nie musi być on wielki czy bardzo złożony. Produkty, które możemy wykorzystać do tego celu to na przykład banany, suszone owoce, orzechy czy batony węglowodanowe.
Po zaspokojeniu pierwszego głodu będziemy mogli już na spokojne przygotować pełnowartościowy posiłek. Powinien być bogaty w białko, które wpływa na rozbudowę mięśni. Najwięcej tego składnika znajduje się w mięsie oraz produktach pochodzenia zwierzęcego. W przypadku osób na diecie zaleca się posiłki z chudych mięs, czyli kurczaka, indyka lub dowolnej ryby. Dodatkiem do takiej potrawy może być kasza, ryż makaron czy ziemniaki. Komponujemy posiłek w taki sposób, aby był dla nas smaczny i pożywny.