Wydawałoby się, że jogging, to najprostszy sport na świecie – wystarczy założyć buty, wygodne dresy i ruszyć w trasę. Jednak gdyby było to taki proste, nie zniechęcalibyśmy się tak szybko. Niestety często jest tak, że początkowa motywacja bardzo szybko gaśnie i dosyć szybko się poddajemy. Jak zacząć biegać, tak by motywacja stale nam towarzyszyła?

Data dodania: 2017-10-12

Wyświetleń: 960

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jogging – jak zacząć?

Bieganie, to jedna z najlepszych dla zdrowia dziedzin sportu – przede wszystkim angażuje wszystkie mięśnie. Bieganie poprawia stan naszego zdrowia, kondycję samopoczucie, wygląd. Ponadto sport ten nie wymaga praktycznie żadnego nakładu finansowego, chociaż warto byłoby zastanowić się nad kupnem ubrań odprowadzających pot i wygodnych sportowych butów do biegania. Jednakże nie wymaga to comiesięcznych opłat, jak na przykład treningi w klubie fitness czy siłownia.

Zanim jednak zaczniemy biegać warto zapoznać się z kilkoma poradami, które pomogą podsycać motywację. Poniższe porady przydadzą się każdym biegaczom, także rodzicom, planującym rozpoczęcie biegania z dziećmi (do czego służy; m.in. wózek biegowy)

Przede wszystkim o motywację do treningu warto zadbać zanim zaczniemy biegać. Pomysłów na motywowanie się jest wiele – między innymi, można zawiesić duży kalendarz i zaplanować dni, w których będziemy biegać (na początku nie musisz biegać codziennie; warto samo bieganie przeplatać innymi rodzajami aktywności); następnie te dni zaznaczać w jakiś sposób. W czym to pomaga? Otóż, kiedy wstaniesz pewnego dnia i stwierdzisz, że dzisiaj naprawdę ci się nie chce, ale zobaczysz ile razy już się nie poddałeś – nie poddasz się i tym razem.

Kolejny pomysł, to szukanie cytatów motywacyjnych – można je drukować i nakleić w jakimś widocznym miejscu – na lodówce, na tablicy korkowej zawieszonej nad biurkiem, czy w przedpokoju itp.

Warto pamiętać by treningi biegowe zacząć spokojnie – nie przeforsowywać się. Wybadajmy jakie są nasze możliwości, jak szybko i jak długo jesteśmy w stanie biec. Na początku można zacząć od marszobiegu; kilku okrążeń dookoła bloku. Każdy następny trening starajmy się wydłużać o kilka minut. Warto pamiętać, że odpowiednia szybkość biegu to taka, przy której możesz biec i jednocześnie mówić bez zadyszki. Jeśli chcesz spalić tłuszcz i popracować nad mięśniami, bardziej efektywny będzie bieg dłuższy i wolniejszy niż szybkie sprinty.

Na koniec serwujemy ostatnią jednak jakże ważną poradę: nigdy nie zapominaj o rozgrzewce przed bieganiem; a po bieganiu warto poświęcić jeszcze kilka minut na rozciąganie.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena