Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa inaczej nazywana wspólnością ustawową. Wspólność majątkowa oznacza, że od momentu małżeństwa i wypowiedzenia sakramentalnego „tak” wszystko co oboje małżonkowie lub tylko jeden z nich nabyli w czasie trwania małżeństwa, jest ich wspólną właśnością i wchodzą do majątku wspólnego. Jednak są pewne elementy majątku, które pomimo wspólności majątkowej są majątkiem osobistym każdego z małżonków.
Biorąc pod uwagę powyższe wprowadzenie do tematu intercyzy, rola umowy majątkowej małżeńskiej nie sprowadza się wyłącznie do oddzielenia majątków obu małżonków czyli ustanowienia tzw. rozdzielności majątkowej lecz przyjęcia rozwiązania innego niż wspólność ustawowa. Umowa taka może więc równie dobrze wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć. Dodatkowo, powszechna opinia głosi, ze umowa majątkowa małżeńska może być zawarta tylko przed ślubem, w rzeczywistości tak nie jest i rozdzielność majątkową można ustanowić również w trakcie trwania małżeństwa.
Przed podjęciem decyzji o podpisaniu intercyzy warto skonsultować to rozwiązanie z księgowym lub doradcą podatkowym, którzy ocenią i wyjaśnią konsekwencje finansowe oraz notariuszem bądź adwokatem, którzy będą w stanie przedstawić konsekwencje prawne takiego działania.
Jednym z powodów podpisania umowy majątkowej małżeńskiej jest chęć utrzymania przez małżonków niezależności majątkowej lub uniknięcia bardzo trudnego i nieprzyjemnego często w przebiegu postępowania o podział majątku po ewentualnym rozwodzie. Inną ważną i częstą przyczyną jest chęć uchronienia tego co nabyliśmy po ślubie przed egzekucją. Podpisanie intercyzy wprowadzającej rozdzielność majątkową z tego właśnie powodu może być korzystne zwłaszcza, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, która wiąże się z dużym ryzykiem finansowym. Intercyza może uchronić przed egzekucją długów na rzecz kontrahentów lub zaległości wobec urzędu skarkowego i ZUS, będących następstwem prowadzenia działalności gospodarczej.
Ostatecznie, ocena czy rzeczywiście podpisać intercyzę wymaga rozważenia, gdyż konsekwencje mogą być różne w zależności od danej sytuacji życiowej. Trzeba wziąć pod uwagę, na ile intercyza będzie wpływać na wysokość płaconych przez nas podatków i możliwość uzyskania kredytu ze względu na obniżoną zdolność kredytową.