“Po co Ci intercyza? Gdybyś mnie naprawdę kochał/-a, nie chciałbyś/-abyś tego podpisywać!” - takiej reakcji obawiają się narzeczeni u swojego partnera lub partnerki, kiedy jeszcze przed ślubem oznajmią, że chcieliby podpisać intercyzę, wzbudzającą niemałe emocje.

Data dodania: 2017-04-11

Wyświetleń: 1093

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Małżeństwo a intercyza - plusy i minusy

Niektórzy czekają z rozmową o intercyzie, odsuwając ją od siebie jak niewybuch, postanawiając o niej porozmawiać po ślubie - czy to dobry pomysł?

Nie. Z intercyzą nie warto czekać nie tylko dlatego, że małżonek lub małżonka mogą poczuć się postawieni pod ścianą - intercyza nie działa wstecz. Oznacza to, że podpisana np. pół roku po ślubie nie sprawi, że małżonka nie będzie współodpowiedzialna za zobowiązania powstałe z winy męża. Ponadto koszty intercyzy spisywanej w trakcie małżeństwa są wyższe - zależą od wielkości wspólnego majątku.

Czym jest intercyza?

Intercyza to nazwa potoczna umowy majątkowej małżeńskiej regulującej stosunki finansowe między małżonkami (przyszłymi lub obecnymi). Podstawowym zadaniem intercyzy - chociaż istnieją jej cztery różne rodzaje - jest wprowadzenie rozdzielności majątkowej zamiast wspólnoty majątkowej. Do wspólnoty majątkowej należy wszystko, co małżonkowie nabędą w trakcie trwania związku. Intercyza może ją nie tylko wyłączyć lub maksymalnie ograniczyć, ale też rozszerzyć na to, co nie wchodzi ustawowo w skład wspólnoty majątkowej - jednak to pierwsze rozwiązanie, czyli pełna rozdzielność majątkowa, jest znacznie częściej wybierane.

Jak spisać intercyzę?

Aby umowa majątkowa małżeńska była ważna, musi być aktem notarialnym, którego koszt to ok. kilkuset złotych. Jak wspomnieliśmy, koszt intercyzy podpisywanej przez małżeństwo może być znacznie wyższy, zwłaszcza jeżeli zdążyli się dorobić dużego majątku, który chcą podzielić.

Dlaczego warto spisać intercyzę?

Największy plus intercyzy to niezależność finansowa w małżeństwie. W przypadku pełnej rozdzielności majątkowej zarówno mąż, jak i żona dysponują swoim osobistym majątkiem, do którego wlicza się wszystko, co nabędą w trakcie trwania związku.

Dzięki oddzielnym majątkom rozwód jest znacznie łatwiejszy, rozwodnicy omijają bowiem wszelkie trudności związane z podziałem majątku. Intercyza przede wszystkim odstrasza osoby, które chcą wziąć ślub tylko dla pieniędzy drugiej partnera lub partnerki i otrzymać ich sporą część właśnie po rozwodzie, który w takich związkach bywa prowokowany przez oszukującą stronę.

Intercyza chroni także przed egzekucją - majątek męża w tym wypadku nie zostanie naruszony w związku z problemami finansowymi żony, związanymi np. z zaciągnięciem chwilówki czy przynoszącą straty jednoosobową działalnością gospodarczą.

Jakie są wady intercyzy?

Rozdzielność majątkowa uniemożliwia małżeństwom wzięcie wspólnego kredytu, pożyczki itp., czyli ogranicza ich zdolność kredytową. Małżonkowie z odrębnymi majątkami nie mogą także wspólnie rozliczać podatku dochodowego. Intercyza nie działa wstecz, ale jeżeli zostanie np. podpisana na koniec roku, oznacza to, że w kolejnym roku małżonkowie nie rozliczą razem podatku dochodowego - nawet jeżeli przez 11 na 12 miesięcy w poprzednim roku intercyza nie zobowiązywała.

Jeżeli jednak małżonkowie będą chcieli wziąć wspólnie kredyt po spisaniu intercyzy, będą mogli z niej zrezygnować - wówczas przywraca ona ustawową wspólność majątkową i związane z tym prawa… ale także ryzyka.

Aby intercyza obowiązywała w pełni, wierzyciele muszą być o niej poinformowani. Zasady intercyzy są regulowane przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy - art. od 47 do 54.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena