Pamiętaj, że zaburzenie doszy wata sprawia, że bardziej odczuwamy ostry ból, w szczególności kłujący lub przeszywający. Nadmiar doszy pitta powoduje stany zapalne lub gorączkę, tak jak w przypadku wrzodów. Natomiast nadmiar doszy kapha jest sprawcą zaflegmienia towarzyszącego zapaleniu oskrzeli lub zwiększonego tworzenia się śluzu.
Gdy ciało jest oczyszczone, można używać dowolnych olejków odpowiednich do swojej konstytucji i stanu. Kiedy jednak ciało pełne jest toksyn, zwykłe olejki jedynie pogłębią niedrożność. W takich przypadkach należy używać wyłącznie oleju rycynowego, aplikując go zewnętrznie na te części ciała, w których pojawił się ból lub stan zapalny wywołany obecnością toksyn. Olej rycynowy możesz zastosować też wewnętrznie, w ilości jednej łyżeczki z filiżanką mocnej herbaty ze sproszkowanego imbiru, co pozwoli usunąć toksyny z tkanek.
Oczyszczająco działa także regularne picie słabej herbaty z suszonego imbiru (do 1 łyżeczki na litr wody, taką herbatę należy gotować przez 20 minut). Możesz dodać do smaku kilka kropli soku z cytryny. Od czasu do czasu zrób sobie dzień diety złożonej z rzadkiego kleiku ryżowego przyrządzonego na wodzie lub chudym mleku.
Oczyszczaniu organizmu sprzyjają kuracje napotne. Przez pot wydalamy znaczną część toksyn, która zgromadziła się w organizmie. Kiedy w ciele pojawia się jakaś niedrożność spowodowana przez toksyny, zastosuj źródła suchego gorąca, takie jak sucha sauna, lub po prostu przykryj się ciepłym kocem, aby się dodatkowo rozgrzać bądź skorzystaj z termofora. Gdy toksyn jest niewiele, możesz wykorzystać wilgotne źródła gorąca, na przykład kąpiele parowe. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać źródeł ciepła bezpośrednio do oczu, serca i jąder.
Olejki i gorąco „rozmiękczają” ciało i pomagają poruszyć toksyny od dawna uwięzione w tkankach, dzięki czemu toksyny można łatwiej wydalić. Pamiętaj, żeby nie przystępować do żadnych zabiegów oczyszczających, zanim odpowiednio nie rozgrzejesz i nie nawilżysz swojego ciała. Nadużywanie pokarmów lub ostrych i rozgrzewających ziół, takich jak czosnek i pieprz kajeński, mogą zaburzyć proces oczyszczania równie mocno jak hamowanie naturalnych potrzeb, niewłaściwe łączenie pokarmów czy nadużywanie substancji pobudzających.
Znakomitym specyfikiem na oczyszczenie układu pokarmowego i usprawnienie trawienia jest triphala. To kompozycja złożona z trzech ziół, która przynosi ulgę w przypadku przewlekłych zaparć, stymuluje pracę jelit oraz efektywnie oczyszcza jelito grube. Triphala poprawia wchłanianie substancji odżywczych oraz ogólnie wzmacnia organizm. Warto pamiętać, że dobrze funkcjonujące jelita i oczyszczony układ trawienny sprzyjają wzrostowi odporności.
Opracowanie na podstawie:
Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. nakładem wydawnictwa A-ti information services.