Gdy spadkobiercy są zgodni co do podziału spadku, mogą sporządzić pomiędzy sobą umowę, w której samodzielnie regulują zasady – umowa tam musi być podpisana przez wszystkich spadkobierców, nie musi jednakże dotyczyć ona całości spadku. Rekomendowane jest skorzystanie z usług notariusza, co także obowiązkowe jest wtedy, gdy w spadek wchodzi nieruchomość. W przypadku, gdy nie ma zgody spadkobierców co do podziału spadku, konieczne jest złożenie do sądu wniosku o jego dział.
Sąd jest w stanie dokonać rozdzielenia zarówno praw, jak i przedmiotów będących spadkiem po osobie zmarłej. Nie musi to jednak pokrywać się ze złożonym wnioskiem. Przy dziale spadku pod uwagę sąd bierze między innymi takie kwestie jak: stan majątkowy spadkobierców, wzajemne stosunki pomiędzy nimi, także miejsce ich zamieszkania czy sam charakter przedmiotów wchodzących w spadek.
Możliwe są zasadniczo trzy różne konfiguracje dotyczące podziału przedmiotów. Pierwsza opcja to przyznanie spornych przedmiotów na własność jednemu ze spadkobierców. W przypadku, gdy wartość przedmiotu lub przedmiotów jest wyższa od wartości schedy spadkowej, wtedy spadkobierca jest zobowiązany do spłacenia pozostałych osób uprawnionych do spadku. Druga opcja to dokonanie fizycznego podziału przedmiotu – dotyczy to sytuacji, gdy jest to możliwe co do charakteru przedmiotu. Sytuacja obejmuje między innymi dział nieruchomości jak działka czy dom – wtedy, gdy jest to dopuszczalne z planem zagospodarowania terenu oraz prawem budowlanym. Trzecia z dróg to dokonanie sprzedaży przedmiotu oraz podział kwoty, która została z niej uzyskana proporcjonalnie do udziału spadkobierców.
W sprawach tego rodzaju najlepiej skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który będzie mógł doradzić najlepszą drogę ubiegania się o należny spadek.