Języki obce to podstawa w dzisiejszym świecie, a przede wszystkim na rynku pracy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak ciekawe oferty pracy otrzymałbyś, gdybyś znał kilka języków obcych?

Data dodania: 2015-01-01

Wyświetleń: 2722

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Czy zdajesz sobie sprawę, iż na większości stanowisk kierowniczych wymagane są przynajmniej dwa? A może marzysz o założeniu własnej firmy – czy wiesz ile pieniędzy możesz zarobić kontaktując się z partnerami zza granicy?

W naszym społeczeństwie pokutuje mit jakoby nauka języków była czymś trudnym. Nic bardziej mylnego – problemem jest raczej podejście do niej systemu edukacji jak i samych uczniów. Niestety nauka języków obcych w przypadku szkół w Polsce często sprowadza się do mozolnego powtarzania wyuczonych regułek oraz ciągłego sprawdzania poprawności gramatycznej tekstu pisanego. Gdzie jednak tu miejsce na najważniejszy z wyróżników znajomości języka – mówienie? Zazwyczaj pozostaje ono na uboczu, co powoduje, iż dana osoba wychodząc ze szkoły może i zna regułki dotyczące czasów, właściwych końcówek czy tez odmian ale nie jest w stanie porozumieć się z cudzoziemcem.

Podejście uczniów bywa tez często lekceważące do tych przedmiotów – nauczyciele i rodzice nie uświadamiają im bowiem jak one są ważne, a nawet jeśli nie pokazują praktycznych plusów i zastosowań znajomości języków. Czy bowiem nie jest miło rozumieć tekst zagranicznej piosenki jaka leci w radiu bądź porozmawiać z kolegą lub koleżanką z zagranicy?

Jak więc przełamać ten marazm i przestać być „wiecznie poczatkującym”? Jak zacząć sprawnie władać językiem obcym? Poniżej kilka porad tego dotyczących.

Po pierwsza zacznij mówić! Jak to zrobić? Po pierwsze zacznij od głośnego myślenia i rozmowy z samym so0bą. Być może zabrzmi to idiotycznie ale na początek to Ty sam będziesz swoim głównym interlokutorem. Myśl również w obcym języku i staraj się opisywać widziane sytuacje, krajobrazy czy zdarzenia. Następnie znajdź znajomych Polaków, którzy władają obcym językiem i zacznij z nimi rozmawiać. Kolejnym krokiem będą rozmowy na skype z cudzoziemcami – nie dość, iż podszkolisz język to dodatkowo poznasz innych ludzi i ich kulturę.

Z tego typu rozmów prowadź notatki, zapisuj ile się da i zapamiętuj typowe zwroty oraz akcent osoby z która rozmawiasz (dobrze byłoby aby była ona native speakerem danego jeżyka, czyli kimś, kto od urodzenia w nim mówi). Dzięki temu opanujesz nie tylko słownictwo książkowe ale także będziesz w stanie zrozumieć to co mówią do siebie na ulicy ludzie – a to jest przecież najważniejsze.

Jeśli będziesz wytrwały i dostatecznie zdeterminowany sukcesy przyjdą wcześniej niż się spodziewasz. Niespodziewane spotkanie z obcokrajowcem-turystą przestanie być dla Ciebie problemem, a stanie się szansą na poćwiczenie swoich zdolności językowych.  W takich sytuacjach nie obawiaj się, iż możesz coś przekręcić, użyć złego czasu czy po prostu się pomylić – nie ma to najmniejszego znaczenia ponieważ na początku liczy się sam fakt rozmowy. Kiedy już przywykniesz do mówienia w danym języku gramatyka przyjdzie Ci łatwo sama, a Ty będziesz się cieszył możliwością nieograniczonego porozumiewania się z obcymi, do tej pory, ludźmi.

Czy więc warto uczyć się języków? Oczywiście, że warto, ponieważ dzięki nim ćwiczysz cały mózg i rozwijasz wile innych umiejętności praz pokonujesz wrodzoną nieśmiałość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena