Jak uczyć się szybko i skutecznie słownictwa języków obcych? Poznaj najbardziej sprawdzone metody i zacznij stosować już dzisiaj!

Data dodania: 2008-06-04

Wyświetleń: 11663

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od najmłodszych lat przyzwyczajeni jesteśmy do nauki słownictwa jako czegoś nudnego i trudnego. Jest to spowodowane systemem edukacyjnym, który zamiast najpierw uczyć podstaw skutecznej nauki, od samego wrzuca uczniów na głęboką wodę, czyli naukę konkretnego materiału. Również wielu nauczycieli, wierzących w swoje wieloletnie doświadczenie, stosuje te same, często nudne i nieskuteczne metody od lat.
Można to zmienić i sprawić, aby nauka stała się zabawą, bo wiadomo że najszybciej uczymy się właśnie bawiąc! Poniżej prezentuję skuteczne i łatwe metody nauki, które możesz zacząć stosować już od teraz! Sprawdź i przekonaj się osobiście!


1) Nauka z muzyką – jeśli jesteś fanem muzyki to wspaniale! Ściągnij z internetu udostępniane za darmo teksty obcojęzycznych piosenek i przetłumacz. Słuchając ulubionej muzyki z tekstem w ręku, w mig nauczysz się użytych tam słówek!


2) Metoda manualna - polega na wzięciu do ręki, czy dotknięciu przedmiotu i wymówieniu słówka (na głos lub w myślach). W ten sposób włączasz do procesu zapamiętywania kinestetykę, a jak wiadomo, im więcej zmysłów wykorzystujesz - tym łatwiej zapamiętujesz!


3) Fiszki – są to małe karteczki, na których z jednej strony piszesz słówko obce, na drugiej tłumaczenie (najlepiej też przykład zastosowania). Możesz zabierać je ze sobą i powtarzać w każdej wolej chwili (np. na przystanku autobusowym, na przerwie, w toalecie ;)


4) Notatnik z listą słówek
– przydatny jest gdy uczysz się z drugą osobą. Zapisujesz na liście słówka których się uczysz (można z tłumaczeniem). Druga osoba bierze zeszyt, i układa zdania ze słówek które są na liście. Im bardziej absurdalne czy zabawne tym lepiej.


5) Mapy słówek - podobnie jak mapy myśli (MindMaps T. Buzana), powiązane ze sobą (np tematycznie) słówka układasz w struktury przypominające drzewo (od najbardziej ogólnego – jako główna gałąź – np. nature (natura) do coraz bardziej szczegółowych – np. animal (zwierzę), bird (ptak), kingfisher (zimorodek).


6) Metoda Tony'ego Buzana - polega na kojarzeniu słówka dzięki połączeniu go z drugim, podobnym pod względem wymowy. Następnie tworzysz z niego opowiadanie, im dłuższe i bardziej absurdalne, śmieszne - tym lepiej! Trzeci etap, to wyobrażenie sobie tej historii, pamiętając aby była filmem (ruch!), kolorowym, z głębią, 3-D, dużo akcji, śmiechu, wypełniona dźwiękami.


7) Software - jeżeli używasz na co dzień komputera, czy palmtopa - skorzystaj z oprogramowania. Stworzono specjalne programy (tzw. card-flash), które za Ciebie wyznaczają kiedy masz mieć kolejną powtórkę, zanim zapomnisz dane słówko. Jest to niezbędne przy nauce dużej ilości słówek. Ja np. mam kilkadziesiąt tysięcy jednostek w swoim programie, i powtarzam max. 100 dziennie (nawet te z przed kilku lat). Gdyby nie taki program, nie był bym w stanie ich wszystkich powtarzać ręcznie. Przykładowe programy to FullRecall i Supermemo, które naprawdę polecam bo uważam że są najlepsze na rynku. Co najważniejsze, można dostać je za darmo (Supermemo - starszą wersję, a FullRecall z ograniczoną możliwością rozbudowy bazy danych, jednak cały program jest bardzo tani).


8) Dialog wewnętrzny - stojąc np. w kolejce do sklepu, mów sobie w myślach dialog między Tobą a sprzedawcą - w języku którego się uczysz. Albo słysząc jakieś polskie zdania, przetłumacz je sobie na język obcy. Jeśli brakuje Ci jakiegoś słówka - powiedz po polsku, i zapisz to czego nie umiesz - sprawdzając to później w domu.


9) Odpowiednie otoczenie - w miejscu w którym najczęściej przebywasz możesz przyklejać kartki ze słówkami. Korzystaj z obcojęzycznych interfejsów w komputerze, przełącz menu w komórce na obcojęzyczne. Przebywaj tam, gdzie będziesz słyszał obcokrajowców (restauracje, puby), włącz sobie obcojęzyczne radio (polecam BBC do nauki angielskiego).


10) Inne aktywności zwiększające zapamiętywanie:

- Twórz karty słownictwa – każe usłyszane słówko lub frazę wraz z definicją i czymś pomocnym do zapamiętania słowa (obrazek, kolory, ruch)

- Pisz personalizowane zdania używając nowych słówek, coś co jest związane z Twoją dziedziną życia

- Stwarzaj połączenia pomiędzy nowymi słowami – które brzmią lub wyglądają podobnie?

- Wymyślaj krótkie historyjki, opowiadania używając nowych słówek i wyrażeń których się chcesz nauczyć.

- Rysuj proste obrazki reprezentujące słówka.


- Cytaty
w obcym języku
- możesz uczyć się nowych słówek czytając złote myśli nasławniejszych ludzi na świecie! Dzięki temu połączysz dwie pożyteczne rzeczy :)


Zapisz się tutaj
, a otrzymasz co tydzień 5 wybranych cytatów w orginale, w języku angielskim (na razie tylko takie dostępne).


Powodzenia i baw się coraz lepiej przyswajając nową wiedzę!
Marcin Kijak


Licencja: Creative Commons
4 Ocena