Ucząc się języka zdalnie, jak również doszkalając językowo warto zawsze pod ręką mieć dobry jakościowo, godny zaufania i wygodny w użyciu słownik językowy. Czasu słowników wielotomowych drukowanych odeszły do lamusa, bowiem słowniki tradycyjne wyparły praktyczne słowniki online. 

Data dodania: 2015-10-22

Wyświetleń: 1829

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

7 najlepszych słowników językowych online wg Preply.com

Aby słownik online był dobry musi on mieć nie tylko dużo haseł, ale przede wszystkim zawierać prócz tłumaczenia podstawowego przykłady zastosowania w kontekście, wyrażeniu itp. Wiele słowników językowych w sieci ma zasadniczy plus, jakim jest wielojęzyczność. W jednym miejscu możemy znaleźć język polsko-angielski jak i polsko-hiszpański i przeciwnie.

Co więcej słowniki online odpowiadają na potrzeby nie tylko uczniów, ale i tych, którzy język znają perfekcyjnie, tłumaczy, lektorów. Warto pamiętać, iż nikt nie jest wszechwiedzący i ze słownika często korzystają nie tylko uczniowie a także sami nauczyciele. To nie wstyd a wskazanie, lepiej odszukać słówko w słowniku niżeli użyć go błędnie. Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych publikacji, tak dostępnych online na telefon, wraz z kursem językowym jak i samodzielnych słowników darmowych, odpłatnych itd. dostępne są zarówno słowniki z przekładem na język polski jak i na angielski czy też słowniki angielsko-angielskie, słowniki idiomów, czy powiedzeń, regionalizmów a nawet slangu.


Ogromny wybór pośród słowników sprawić może trudność w decyzji i zakłopotanie. Warto wybrać słownik polecany przez znajomych, czy lektorów, z dobrą opinią, sprawdzony i zaufany. W sieci nie brakuje amatorskich słowników, które kuszą niską ceną, jednak ich jakość bywa wątpliwa, mają szereg błędów, a w dodatku podawana ilość haseł przez wydawców jest liczbą znaczeń, co zdecydowanie ogranicza ilość słów jakie są w słowniku tłumaczone. Mamieni darmowym dostępem do słownika korzystamy nie rzadko ze źródeł okrojonych, przestarzałych, tym samym warto zainwestować w abonament, który pozwala skorzystać ze wszystkich funkcji i pełnego zasobu słownika. Bardzo często wydawany słowników online umożliwiają prócz poznania słówka i jego znaczenia podjęcie wyzwania co do ćwiczeń językowych, testów i zadań dla utrwalenia wiedzy. Wielu słownikom towarzyszą aplikacje do nauki języka i przeciwnie. Mając dostęp płatny do słownika możemy tworzyć własne listy haseł i historie przeglądania, dzięki którym łatwiej będzie nam odszukać słowa wcześniej już szukane. Wybierając słownik warto zwrócić uwagę na jego szatę graficzną, czytelność oraz układ treści. Uporządkowanie haseł alfabetycznie jest standardem, jednak dla wsparcia praktycznego użycia słownika wiele pozycji oferuje również podział na tematy, branże, zagadnienia z jakimi słówka są związane - podaje Preply, gdzie niemiecki przez skype (Preply) jest najpopularniejszym językem obcycm,


Jednym z najpopularniejszych słowników językowych online jest ling.pl. Z Ling.pl można korzystać na dwa sposoby. Wersja darmowa jest nieco okrojona pod kątem opcji tłumaczenia, a także towarzyszą jej reklamy, które mogą być uciążliwe przy codziennym korzystaniu.

  • Ling to ponad 3,5 miliona haseł, które mieszczą blisko dwadzieścia milionów znaczeń. Atutem tej publikacji jest fakt, iż jest to zbiór haseł pochodzących ze słowników autoryzowanych nie zaś anonimowych, jak bywa  w przypadku wielu słowników internetowych. Prócz podstawowego słownika w ling.pl dostępne są słowniki branżowe, specjalistyczne. Wielojęzyczny słownik umożliwia tłumaczenia wzajemne z francuskiego na rosyjski, z rosyjskiego na angielski i wiele rozmaitych kombinacji w zależności od potrzeb. Słownikiem idealnym do użytku na urządzeniach mobilnych jest leksyka.pl. W wirtualnym słowników słówek w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim i francuskim znajdziesz wszystko czego potrzebujesz do nauki, jak i stosowania języka obcego w praktyce, w mowie i piśmie. To podręczny słownik z czytelną szatą graficzną mieszczący aż 300 tysięcy haseł. Twórcy słownika zadbali zarówno o wyjaśnienie znaczeń jak i dodatkowe opcje, które służą powtórkom słówek i nauce języka. Interesującą pozycją jest Longman Dictionary, który jest słownikiem angielsko-angielskim, jednak niezmiernie przydatnym. Można w nim sprawdzić znaczenia, jakie nie są objęte polską wersja słownika, bądź z racji swej specyfiki nie są przetłumaczalne na język polski. Atutem tego słownika jest przedstawienie haseł na przykładach ze źródeł, najczęściej literatury, gazet, które pozwalają oddać kontekst ich użycia.
  • Atrakcyjnym słownikiem online jest słownik językowy wydawnictwa PONS, które w dalszym ciągu wydaje drukowaną wersje słowników dla osób preferujących tradycyjny słownik. Zakres podstawowy jest bezpłatny jednak pełna wersja wymaga wykupienia abonamentu. E-słownik umożliwia personalizację co jest jego dodatkowym plusem dla użytkowników ceniących własną przestrzeń w wirtualnym świecie. Słowniki PONS obejmują angielski, jak i niemiecki, francuski, hiszpański i włoski, a oferta słowników wciąż jest poszerzana, zwłaszcza o wersje online. Prócz standardowego słownika online dostępny jest także słonik PONS ilustrowany. Dostępny w wersji drukowane, a niebawem również online. To świetna pomoc dla dzieci i nie tylko. Niezastąpionym w rankingach słowników jest słownik PWN. Wydawnictwo korzystając ze swej renomy udostępnia użytkownikom sieci także e-słownik językowy. Twórcami słownika są największe autorytety, lingwiści światowi.
  • W gronie najlepszych znaleźć się winien również słownik wydawnictwa Oxford. Mimo iż wydawnictwo kojarzy się nam z językiem angielskim, to znanym i szanowanym słownikiem Oxford jest słownik polsko hiszpański. Jego wyróżnikiem są idiomy. Czterdzieści tysięcy znaczeń oraz wyszukane słownictwo wraz z wprowadzeniem gramatycznym świadczy o profesjonalnej strukturze słownika i jest doskonałą reklamą dla pozostałych słowników języka rosyjskiego, niemieckiego jak i angielskiego.
  • Godnym uwagi pośród wielu konkurujących ze sobą słowników wirtualnych jest diki.pl. Popularny aczkolwiek nietypowy słownik odpowiada na potrzeby uczniów do poziomu średnio zaawansowanego. Praktyczny w użyciu, bez szczególnych funkcji. Jego wadą jest zasób dostępny wyłącznie dla języka angielskiego. Co istotne powstał i służy promocji kursów językowych. Zaletą diki.pl jest przede wszystkim darmowy charakter pozwalający każdemu skorzystać z jego wiedzy.
  • Jeśli nie zależy nam na idealnym słowniku wystarczy skorzystać z Google Translatora bądź wybrać pierwszy z brzegu słownik online jaki podpowiada nam wyszukiwarka internetowa. Jeżeli jednak zależy nam na wartościowej wiedzy, a słownik potrzebny jest nam często do nauki, doskonalenia języka to warto poświecić nieco czasu an przeanalizowanie wszystkich zalet dostępnych słowników w sieci zanim wybierzemy jeden z nich i użyjemy. Wydawać by się mogło, że jest to pomoc której wartość trudno szacować, bo czymże może się od siebie różnić, a jednak. Co istotne nie tylko zawartość, objętość się liczy ale również praktyczne użycie, funkcjonalizm i grafika, która sprzyja zapamiętywaniu lub wręcz przeciwnie.

Bezsprzecznie słownik jest potrzebny, każdemu kto podejmuje się nauki języka, jest to pomoc w zasadzie obowiązkowa. To, który z tych słowników online posłuży najlepiej Tobie zależy do Twoich potrzeb, jak również osobistych preferencji. Czasem decyduje zawartość a czasem opakowanie, które w przypadku słownika również ma spore znaczenie. Bez wątpienia wybór na rynku jest duży i z powodzeniem można zastąpić opasłą pozycje na półce aplikacją w telefonie. 

Licencja: Creative Commons