Bóle głowy, menstruacyjne, bóle mieśni i kończyn - jesteśmy atakowani reklamami środków, które mają nam pomóc w jego uśmieżeniu. Czy korzystanie z nich jest bezpieczne?

Data dodania: 2014-09-23

Wyświetleń: 913

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W końcu każdego z nas czasem dopada ból. To naturalne, że chcemy go jak najszybciej uśmierzyć, pozbyć się go. Nikt przecież nie lubi cierpieć. Dlatego często, zupełnie nieodpowiedzialnie sami zaczynamy się leczyć. Niektórzy nawet antybiotyki biorą samodzielnie bez zalecenia lekarza. Jeszcze jednak częściej swawolnie postępujemy z lekami przeciwbólowymi.          
Bardzo często łykamy je jak pastylki lub cukierki nie uświadamiając sobie, że leki wydawane bez recepty też mogą nam zaszkodzić.   
Właśnie to przede wszystkim powinniśmy sobie z całą stanowczością uświadomić. Leki, które możemy kupić bez recepty to też leki i tak samo jak inne mają skutki uboczne, działanie niepożądane, okres po którym nie powinniśmy ich zażywać. Powinniśmy się do nich odnosić z jednakowym respektem jak wobec innych leków. Nawet zwykła popularna tabletka na ból głowy w danej sytuacji może np. spowodować śmiertelne w skutkach duszności.      
Powinniśmy też uważnie czytać ulotki. Najbardziej te informacje o przeciwwskazaniach oraz lekami, z którymi dany preparat może reagować krzyżowo. Niewinna tabletka, której używają setki ludzi i którą reklamuje znany pan z telewizji może być zabójcza np. w połączeniu z konkretnymi sterydami lub lekami na poszczególne schorzenia. Powinniśmy też uważać cierpiąc na niektóre schorzenia. Np. niektóre leki nie są wskazane dla cukrzyków, dla chorych na jaskrę, dla osób cierpiących na astmę, bo mogą powodować nasilenie objawów.        
Leków – nawet zwykłych kropel na katar, a tym bardziej maści przeciwbólowych i tabletek nie powinno się stosować dłużej niż kilka dni – jeśli nie pomaga po prostu udajmy się do lekarza, zamiast sięgać po kolejne.           
Jeśli już sięgamy do domowej apteczki, koniecznie też sprawdźmy czy na pewno jest wskazany przy naszej dolegliwości (trzeba zachowywać ulotki) i czy nie wygasła data przydatności leku. Leki w przeciwieństwie do jedzenia nie wyglądają na popsute, dlatego musimy pamiętać, by to sprawdzać, a lek przeterminowany wrzucić do odpowiedniego pojemnika w swojej aptece. Przeterminowany lek może być bardzo groźny dla zdrowia.           

Licencja: Creative Commons
0 Ocena