Energia pochodząca z promieni słonecznych jest szeroko wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii. Dynamiczny rozwój technologiczny, który ma miejsce w ostatnich latach sprawia, że urządzenia wykorzystujące to źródło energii są coraz bardziej popularne.

Data dodania: 2014-08-23

Wyświetleń: 1500

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Energia słoneczna

Energia słoneczna wykorzystywana jest zarówno do przetwarzania energii słonecznej na elektryczną (tzw. fotowoltaika), jak i do produkcji ciepła. Ogniwa fotowoltaiczne stosowane są powszechnie w małych urządzeniach przenośnych (np. kalkulatory) oraz w miejscach, w których trudne i kosztowne byłoby doprowadzenie linii energetycznej. Obecnie, na skutek rozwoju technologicznego i związanego z tym obniżenia się cen energii pochodzącej z tego źródła, obszar zastosowania poszerza się i powstają duże skupiska paneli słonecznych tworzące farmy fotowoltaiczne. Częściej energia słoneczna wykorzystywana jest do ogrzewania budynków – głównie domów jednorodzinnych oraz podgrzewania wody.

Do najważniejszych zalet tego źródła energii zaliczyć należy znikomy wpływ na środowisko podczas eksploatacji oraz powszechną dostępność. Dużą wadą jest całkowite uzależnienie od warunków atmosferycznych oraz brak ciągłości dostaw. Energia cieplna, która jest najbardziej pożądana w okresie zimowym, jest właśnie wtedy najtrudniejsza do pozyskania. Biorąc pod uwagę powyższe, bardzo istotna jest odpowiednia lokalizacja – należy wybrać miejsce o odpowiednio wysokim usłonecznieniu w skali roku. Koszt instalacji systemów solarnych nadal jest wysoki przez co energia słoneczna jest mało konkurencyjna na większości światowych rynków. Nie ulega jednak wątpliwości, że to odnawialne źródło energii ma wielki potencjał i jeżeli nadal technologia z nim związana będzie się tak dynamicznie rozwijać, ma szanse w niedalekiej przyszłości stać się jednym z głównych źródeł energii co wpłynie pozytywnie na ograniczanie emisji substancji szkodliwych.

Opinie w zakresie słonecznych instalacji grzewczych oraz wsparcie w zakresie wniosków oferuje Krajowa Agencja Poszanowania Energii. KAPE uruchomiło również swój internetowy portal wiedzy na temat efektywności energetycznej (link poniżej). Ma on służyć promowaniu odnawianych źródeł energii i zrównoważonego rozwoju w Polsce. Publikowane tam treści, napisane przez specjalistów KAPE, są napisany w sposób przystępny dla każdego zainteresowanego czytelnika.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena