Jednym z najbardziej popularnych sposobów na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest wykorzystywanie siły wiatru. Wiatr jest zjawiskiem wynikającym z ruchu cząstek powietrza. Powstaje pod wpływem nierównomiernego nagrzewania się powierzchni ziemi w wyniku działania promieniowania słonecznego, co oznacza, że energia wiatru jest przekształconą energią Słońca.
Wiatr jest zasobem energii, który charakteryzuje się bardzo niskim wskaźnikiem emisyjności, ale by móc pozyskiwać energie w ten sposób, muszą zaistnieć odpowiednie warunki wiatrowe. Ocena tych warunków wykonywana jest na podstawie map wiatrowych, które powstają na skutek wieloletniej obserwacji prędkości oraz kierunku wiatru. Najczęściej spotykane siłownie wiatrowe to wiatraki wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej. Nie jest to jednak jedyny sposób wykorzystania siły wiatru – wiatr wykorzystywany jest także do pompowania wody – np. do nawadniania pól lub osuszania gruntów.
Turbiny wiatrowe mogą być budowane nie tylko na lądzie. Farmy morskie charakteryzują się większym uzyskiem energii, jednak przyłączenie do sieci jest dużo bardziej skomplikowane oraz kosztowne. Moc generowana przez turbiny stale się zmienia, a ze względu na brak możliwości efektywnego magazynowania energii elektrownie wiatrowe nie są w pełni samodzielne - muszą być wspomagane przez inne źródła energii. Pozyskiwanie energii w ten sposób ma swoich przeciwników, którzy uważają, że wiatraki szpecą krajobraz, generują uciążliwy hałas oraz stanowią zagrożenie dla ptaków. Nie ulega jednak wątpliwości, że odpowiednia lokalizacja może zminimalizować negatywne skutki, a energetyka wiatrowa będzie nadal się rozwijać o czym świadczą panujące trendy.
W zakresie doradztwa i wsparcia w realizacji inwestycji odnawialnych źródeł energii specjalizuje się Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. Na życzenie klienta realizuje również umowy na odbiór energii i przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Tematyka OZE szerzej omawiana jest również w internetowym serwisie wiedzy prowadzonym przez Krajową Agencję Poszanowania Energii.