W upalne dni najlepiej zaszyć się gdzieś w cieniu, pić dużo wody i odpoczywać. Co jednak, gdy musimy pracować, a naszym biurze nie ma klimatyzacji? Warto wtedy zdecydować się na wentylator? Jak wybrać najlepszy?

Data dodania: 2015-05-20

Wyświetleń: 1448

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wentylator jest wyposażony w wirnik, który dzięki obrotowi łopatek może napędzać strumień powietrza. Mamy różne typy wentylatorów, najbardziej znane są tradycyjne, tak zwane wentylatory biurkowe. Mają niską podstawę, zaś średnica śmigła wynosi maksymalnie do 40 cm. Wentylatory tego rodzaju są idealne do wentylowania niewielkich pomieszczeń, są wyposażone w metalowe lub plastikowe skrzydła. To wentylator najlepszy dla użytkowników, którzy poszukują niedrogich i raczej mało zaawansowanych urządzeń.

Wentylator tradycyjny biurkowy może ochłodzić tylko jedną osobę, co jednak ważne nie będzie przeszkadzał innym osobom w pomieszczeniu. Do większych pomieszczeń zalecany jest wentylator stojący, gdyż taki właśnie model ma duże śmigła, o średnicy większe niż 40 cm. Taki model posiada także stojak, mierzący maksymalnie 150 cm wysokości.

Jeśli nie mamy dużo miejsca możemy zdecydować się na wentylator kolumnowy. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż zamiast jednego śmigła jest on wposażony w kilka skrzydełek, umiejscowionych jedno nad drugim. Dzięki tak specyficznej budowie, wentylator kolumnowy jest wąski, więc nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jednocześnie jest efektywny, jak inne modele wentylatorów. Modele kolumnowe mają około 1 metra, jeśli mówimy o wentylatorach stojących i 40 cm - takie wymiary mają wentylatory biurkowe.

Bardzo ważne jest też przy wyborze wentylatora, żeby sprawdzić czy osłonę śmigła da się zdemontować, gdyż pozwala to na łatwiejsze utrzymanie urządzenia w czystości. Obudowa oraz śmigła są najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Być może będziesz musiał często przenosić wentylator z miejsca na miejsce, pamiętaj więc, aby sprawdzić czy posiada specjalny uchwyt.

Ważne jest także miejsca na nawinięcie kabla zasilającego. Niezbędne jest także, aby wentylator miał solidną podstawę, uniemożliwia to przewrócenie się urządzenia. No i na koniec trzeba wspomnieć o poziomie bezpieczeństwa. To oznacza, że wirnik wentylatora powinien być odpowiednio osłonięty gęstą siatką, żeby nie doszło do uszkodzenia skrzydeł.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena