Ostatnio pisaliśmy o czyszczeniu parowników i skraplaczy, które są głównymi elementami wielu klimatyzacji. Dziś powiemy, krótko, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas czyszczenia klimatyzacji oraz o klimatyzacjach przenośnych.

Data dodania: 2016-08-16

Wyświetleń: 675

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Pamiętaj również o filtrach!

Czyszczenie skraplaczy i parowników jest bardzo ważne, jednak nie zawsze wystarczające. Oprócz dbania o te dwa najważniejsze elementy, żeby całościowo zadbać o nasze urządzenie chłodzące, powinniśmy się zająć także filtrami.

Filtry powietrza, w jakie wyposażone są klimatyzatory, to również bardzo ważny element, któremu warto poświęcić trochę czasu podczas czyszczenia. Gdy filtr jest zanieczyszczony, ogranicza on dostęp powietrza. Do czego to prowadzi? Efekty mogą być bardzo podobne do tych, które znamy z zanieczyszczonych parowników i skraplaczy. Zazwyczaj jest to mniejsza wydajność chłodnicza, większa awaryjność, większy pobór prądu, brzydki zapach oraz zwiększone ryzyko pojawienia się chorób i alergii.

Czyszczenia filtrów jest czynnością na tyle prostą, że nie potrzeba do tego żadnej specjalistycznej wiedzy. Może to zrobić każdy. Do czyszczenia filtru można użyć odkurzacza lub szczotki, jednak lepiej do tego celu nadaje się wilgotna szmatka. Dodatkowo, jeżeli chcemy mieć pewność, że pozbędziemy się wszystkich niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów, warto przemyć filtr specjalnym środkiem do dezynfekcji. Oczywiście mówimy tu cały czas o standardowych filtrach elektrostatycznych. W niektórych klimatyzatorach znajdziemy natomiast filtry bakteriobójcze lub pochłaniające brzydkie zapachy, które z reguły są jednorazowe, w takim przypadku stary filtr należy wyrzucić i wymienić na nowy.

Nie możemy również nie wspomnieć o klimatyzatorach przenośnych. Mają one inną budowę niż standardowe klimatyzatory dwuczęściowe złożone z parownika i skraplacza. To nie zmienia faktu, że również się brudzą i wymagają czyszczenia i dezynfekcji. Zazwyczaj zabrudzenie klimatyzatorów przenośnych jest mniejsze niż w przypadku tych, które są wystawione na zewnątrz, jednak nie jest to reguła. Istnieją takie branże przemysłu, które bardzo szybko potrafią zabrudzić klimatyzatory nawet te stojące w środku. Dlatego nie możemy zaniedbać również czyszczenia klimatyzatorów przenośnych, jeżeli mamy takie w swoim posiadaniu. 

Oczywiście również i w tym przypadku zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowców, którzy zajmą się tym w profesjonalny psosób.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena