Przynoszą ulgę w upalne dni, są nierozłącznym elementem lata - wentylatory. Gdy kończy się wiosna, a zaczyna lato, ludzie kupują je na potęgę. Utarło się bowiem w naszej świadomości, że wentylator chłodzi.. no właśnie - czy chłodzi? Czym tak właściwie jest wentylator? 

Data dodania: 2018-05-08

Wyświetleń: 3712

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wentylator to urządzenie, które pod wpływem dostarczonej energii w postaci prądu elektrycznego, powoduje przepływ powietrza. W skrócie - urządzenie zaczyna dmuchać. Poruszane powietrze jest odczuwane przez człowieka jako wiatr i daje uczucie ochłodzenia. Jednak czy pod wpływem wyżej wspomnianego "dmuchania" temperatura się obniży? Niestety odpowiedź brzmi nie - chłód który czujemy, jest tylko odczuwalną temperaturą. Polega to na tym, że faktycznie mamy wrażenie ochłodzenia, natomiast temperatura jest wciąż ta sama. Świetnie obrazuje to narażenie na poparzenia słoneczne podczas płynięcia jachtem w okolicach gór. Wiatr daje nam uczucie przyjemnego chłodu, natomiast jest to tylko wrażenie, które jest bardzo mylące. 

Jak więc się to dzieje, że czujemy chłód?

Człowiek wytwarza ciepło, które nagrzewa powietrze najbliżej ciała. Tworzy się swego rodzaju warstwa cieplna, która okrywa nas niczym płaszcz. Gdy tylko temperatura rośnie, ta warstwa cieplna powoduje, że jest nam coraz goręcej, ponieważ ciepło nie jest oddawane w przestrzeń, ale utrzymuje się w pobliżu naszego ciała. Jeśli temperatura naszego ciała jest większa niż temperatura otoczenia, wówczas wentylator zdmuchuje z nas tą warstwę cieplną i zastępuje ją znacznie chłodniejszym od nas powietrzem, które znajduje się w pomieszczeniu.

Znacznie ciekawszym przypadkiem jest moment, w którym otoczenie jest cieplejsze od nas. Wówczas zaczynamy się pocić. Podmuch wentylatora powodować będzie, że pot znajdujący się na naszym ciele zacznie parować, pobierając tym samym ciepło z naszego ciała, które jest niezbędne do procesu parowania. Dodatkowo, para wodna również będzie z nas zdmuchiwana, przez co poczujemy ulgę i faktycznie się ochłodzimy

Możemy zatem dojść do prostego wniosku, że wentylator sam w sobie nie chłodzi bezpośrednio, natomiast może on nam w tym trochę pomóc. Jest to urządzenie zaprojektowane, aby pomóc chłodzić nas - ludzi. Nie schłodzimy nim natomiast powietrza w swoim pomieszczeniu. Dlatego bezcelowym jest włączanie wentylatora w pustym pokoju, w którym nie ma ludzi, ponieważ temperatura nadal zostanie ta sama. Nie marnuj energi! Wentyluj siebie, a nie pomieszczenie!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena