Właściwy ubiór
Gdy za oknem świeci słońce, zawsze ubieramy dzieciom nakrycie głowy, jak czapki z daszkiem czy kapelusiki. Mają one bowiem za zadanie chronić główkę dziecka przed przegrzaniem, o które wbrew pozorom wcale nie trudno.
Bardzo ważne jest również właściwe ubranie dziecka. Gdy na dworze jest gorąco ubieramy dzieciom:
• ubrania przewiewne i bawełniane
• krótkie rękawki i krótkie spodenki lub letnie sukienki
• sandałki
• w upały niemowlętom wystarczą same body z krótkim rękawem.
Latem dzieciom na pewno jest gorąco, zwłaszcza, że nawet w największe upały nie rezygnują z aktywności fizycznej i cały czas są w ruchu, nie należy więc dopuszczać do ich przegrzania ubierając im nieodpowiednie, zbyt grube ubranka.
Woda, woda i jeszcze raz woda
W upalne dni nie można zapominać o płynach, by dzieci się nie odwodniły. Najlepszym wyborem będzie woda mineralna niegazowana oraz chłodna herbata, oba napoje doskonale gaszą pragnienie. Unikamy napojów zawierających duże ilości cukru – sprzyjają one odwodnieniu organizmu i przez bardzo słodki smak nie gaszą pragnienia.
Warto pamiętać, by podawane płyny były chłodne, ale nie zbyt zimne. Bardzo zimne napoje w zderzeniu z rozgrzanym organizmem mogą doprowadzić do szoku termicznego lub wywołać infekcje dróg oddechowych.
Kremy z wysokimi filtrami
Dzieci w każdym wieku należy odpowiednio zabezpieczyć przed słońcem stosując kremy z wysokimi filtrami.
Najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych są dzieci do
3 roku życia, których skóra jest bardzo delikatna i tym samym podatna na podrażnienia. Najwięcej kosmetyków do opalania z filtrami znajdziemy dla dzieci po 6 miesiącu życia, a takie dla niemowląt będą nieodpowiednie. Trzeba więc dokładnie czytać etykiety umieszczone na opakowaniach i sprawdzać, czy dany preparat nadaje się dla niemowlaka. Najbezpieczniej kupować preparaty na słońce dla niemowląt w aptekach, będziemy mieć pewność, że nie podrażnią delikatnej skóry małych dzieci i właściwie ją zabezpieczą.
Krem do opalania dla dzieci powinien mieć jak najwyższy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF, najlepszym wyborem będą preparaty z filtrem SPF 50+. Niższe filtry mogą okazać się niewystarczające i nie zapewnią właściwej ochrony.
Filtr może być chemiczny bądź mineralny. Filtr chemiczny stosowany
w kremach do opalania dla dzieci składa się ze związków organicznych, co oznacza, że z łatwością wnika w skórę. Jego ochronne działanie polega na pochłanianiu promieni słonecznych. Natomiast filtr mineralny, nazywany także fizycznym, składa się ze związków nieorganicznych, które nie wnikają w skórę – dlatego są bezpieczniejsze w przypadku noworodków i młodszych niemowląt. Filtr mineralny nie pochłania promieni słonecznych, ale rozprasza je lub odbija.
Dzieci smarujemy po każdym wyjściu z wody na osuszoną skórę. Jeśli nie były w wodzie to smarujemy je przynajmniej co dwie godziny.
Jak najwięcej cienia
Zabawy na dworze kochają wszystkie dzieci, zwłaszcza w czasie wakacji. Trzeba jednak pamiętać, że latem w południe słońce grzeje najintensywniej
i temperatury są najwyższe. Dzieci nie powinny w tym czasie spędzać czasu
w słońcu tylko w cieniu.
Dobrym sposobem jest zaaranżowanie dzieciom miejsca w ogrodzie właśnie w cieniu lub pod zadaszeniem. Czasem nie trzeba wiele, wystarczy stare prześcieradło i gałąź drzewa, by stworzyć dzieciom namiot i schronienie przed słońce. Sprawdzą się także parasole ogrodowe, które można ustawiać
w dowolnym miejscu i w każdej chwili, gdy pozycja słońca się zmieni go przestawić.
W czasie upały warto zadbać także, by dzieci mogły się schłodzić, na przykład w dmuchanym basenie. Basen także powinien być ustawiony w cieniu. W czasie kąpieli spłukują się kremy z filtrem i skóra dzieci bardziej narażona jest na działanie słońca. Trzeba więc pamiętać, by po każdej dłuższej kąpieli
w basenie ponownie nasmarować dziecko ochronnym kremem z filtrem.
Chłodne mieszkanie
Warto również wiedzieć, jak ochłodzić mieszkanie w upał, zwłaszcza, że w godzinach pełnego słońca dzieci nie powinny wychodzić na podwórko, tylko pozostać w domu. Sposobów na zmniejszenie temperatury w mieszkaniu jest wiele:
• w ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń, szczególnie po stronie nasłonecznionej
• wietrzymy mieszkania wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem
• korzystamy z wentylatorów i klimatyzatorów, które zapewniają przyjemne uczucie chłodu. Nie nastawiamy jednak podmuchu bezpośrednio
w kierunku dziecka i nie obniżamy za bardzo temperatury w pomieszczeniu
• wyłączamy urządzenia, z których nie korzystamy, jak telewizor czy komputer, one także, podczas swojej pracy wytwarzają ciepło.
Dzięki tym zabiegom maluchom w czasie upałów na pewno będzie przyjemniej.