Wszystkie dzieci kochają wakacje i słoneczną pogodę. Beztroskie chwilę spędzone nad wodą, zabawy na podwórku czy pikniki na łonie przyrody. Wszystkie te chwile będziemy miło wspominać jeśli tylko odpowiednio ochronimy dzieci przed skutkami upały. Zobacz, jak to zrobić najlepiej.

Data dodania: 2019-07-30

Wyświetleń: 362

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak ochronić dziecko przed skutkami upału

 

Właściwy ubiór

Gdy za oknem świeci słońce, zawsze ubieramy dzieciom nakrycie głowy, jak czapki z daszkiem czy kapelusiki. Mają one bowiem za zadanie chronić główkę dziecka przed przegrzaniem, o które wbrew pozorom wcale nie trudno.

Bardzo ważne jest również właściwe ubranie dziecka. Gdy na dworze jest gorąco ubieramy dzieciom:

• ubrania przewiewne i bawełniane

• krótkie rękawki i krótkie spodenki lub letnie sukienki

• sandałki

• w upały niemowlętom wystarczą same body z krótkim rękawem.

Latem dzieciom na pewno jest gorąco, zwłaszcza, że nawet w największe upały nie rezygnują z aktywności fizycznej i cały czas są w ruchu, nie należy więc dopuszczać do ich przegrzania ubierając im nieodpowiednie, zbyt grube ubranka.

Woda, woda i jeszcze raz woda

W upalne dni nie można zapominać o płynach, by dzieci się nie odwodniły. Najlepszym wyborem będzie woda mineralna niegazowana oraz chłodna herbata, oba napoje doskonale gaszą pragnienie. Unikamy napojów zawierających duże ilości cukru – sprzyjają one odwodnieniu organizmu i przez bardzo słodki smak nie gaszą pragnienia.

Warto pamiętać, by podawane płyny były chłodne, ale nie zbyt zimne. Bardzo zimne napoje w zderzeniu z rozgrzanym organizmem mogą doprowadzić do szoku termicznego lub wywołać infekcje dróg oddechowych.

 

Kremy z wysokimi filtrami

Dzieci w każdym wieku należy odpowiednio zabezpieczyć przed słońcem stosując kremy z wysokimi filtrami.

Najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych są dzieci do
3 roku życia, których skóra jest bardzo delikatna i tym samym podatna na podrażnienia. Najwięcej kosmetyków do opalania z filtrami znajdziemy dla dzieci po 6 miesiącu życia, a takie dla niemowląt będą nieodpowiednie. Trzeba więc dokładnie czytać etykiety umieszczone na opakowaniach i sprawdzać, czy dany preparat nadaje się dla niemowlaka. Najbezpieczniej kupować preparaty na słońce dla niemowląt w aptekach, będziemy mieć pewność, że nie podrażnią delikatnej skóry małych dzieci i właściwie ją zabezpieczą.

Krem do opalania dla dzieci powinien mieć jak najwyższy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF, najlepszym wyborem będą preparaty  z filtrem SPF 50+. Niższe filtry mogą okazać się niewystarczające i nie zapewnią właściwej ochrony. 

Filtr może być chemiczny bądź mineralny. Filtr chemiczny stosowany
w kremach do opalania dla dzieci składa się ze związków organicznych, co oznacza, że z łatwością wnika w skórę. Jego ochronne działanie polega na pochłanianiu promieni słonecznych. Natomiast filtr mineralny, nazywany także fizycznym, składa się ze związków nieorganicznych, które nie wnikają w skórę – dlatego są bezpieczniejsze w przypadku noworodków i młodszych niemowląt. Filtr mineralny nie pochłania promieni słonecznych, ale rozprasza je lub odbija.

Dzieci smarujemy po każdym wyjściu z wody na osuszoną skórę. Jeśli nie były w wodzie to smarujemy je przynajmniej co dwie godziny.

 

Jak najwięcej cienia

Zabawy na dworze kochają wszystkie dzieci, zwłaszcza w czasie wakacji. Trzeba jednak pamiętać, że latem w południe słońce grzeje najintensywniej
i temperatury są najwyższe. Dzieci nie powinny w tym czasie spędzać czasu
w słońcu tylko w cieniu.

Dobrym sposobem jest zaaranżowanie dzieciom miejsca w ogrodzie właśnie w cieniu lub pod zadaszeniem. Czasem nie trzeba wiele, wystarczy stare prześcieradło i gałąź drzewa, by stworzyć dzieciom namiot i schronienie przed słońce. Sprawdzą się także parasole ogrodowe, które można ustawiać
w dowolnym miejscu i w każdej chwili, gdy pozycja słońca się zmieni go przestawić.

W czasie upały warto zadbać także, by dzieci mogły się schłodzić, na przykład w dmuchanym basenie. Basen także powinien być ustawiony w cieniu. W czasie kąpieli spłukują się kremy z filtrem i skóra dzieci bardziej narażona jest na działanie słońca. Trzeba więc pamiętać, by po każdej dłuższej kąpieli
w basenie ponownie nasmarować dziecko ochronnym kremem z filtrem.

Chłodne mieszkanie

Warto również wiedzieć, jak ochłodzić mieszkanie w upał, zwłaszcza, że w godzinach pełnego słońca dzieci nie powinny wychodzić na podwórko, tylko pozostać w domu. Sposobów na zmniejszenie temperatury w mieszkaniu jest wiele:

• w ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń, szczególnie po stronie nasłonecznionej

• wietrzymy mieszkania wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem

• korzystamy z wentylatorów i klimatyzatorów, które zapewniają przyjemne uczucie chłodu. Nie nastawiamy jednak podmuchu bezpośrednio
w kierunku dziecka i nie obniżamy za bardzo temperatury w pomieszczeniu

• wyłączamy urządzenia, z których nie korzystamy, jak telewizor czy komputer, one także, podczas swojej pracy wytwarzają ciepło.

Dzięki tym zabiegom maluchom w czasie upałów na pewno będzie przyjemniej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena