Wysoka temperatura panująca na zewnątrz wpływa na podwyższenie temperatury ludzkiego ciała. W takich warunkach ludzie pocą się, chroniąc przed przegrzaniem, a wraz z potem zmniejsza się ilość wody w organizmie. Wraz z wodą ludzkie ciało traci również elektrolity, istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poziom wody podnieść można poprzez picie wystarczającej ilości płynów. Nie każdy jednak będzie dobrym pomysłem, w czasie upałów nie wszystkie napoje są równie pożyteczne dla zdrowia. Co pić, by odnieść jak największą korzyść?
Woda mineralna
Najkorzystniejszym dla organizmu napojem jest woda mineralna. W czasie panujących upałów należy przede wszystkim wybierać wodę wysokozmineralizowaną, ostatecznie średniozmineralizowaną. Tego rodzaju wody mineralne zawierają duże ilości składników mineralnych, między innymi magnez i wapń. Dodatkowo można wzbogacić wodę w plasterki cytryny lub listki mięty, które zapewnią mocniejsze uczucie orzeźwienia.
Soki z warzyw i owoców
Woda mineralna nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu wszystkich minerałów, które łatwo tracone są przez człowieka w okresie letnich upałów. Jednym z takich pierwiastków, słabo obecnych w najbardziej nawet zmineralizowanych wodach, jest potas. Ten problem rozwiązuje picie soku pomidorowego, niezwykle bogatego właśnie w ten pierwiastek. Podobnie jest w przypadku soku z ogórków, składających się właściwie jedynie z wody i potasu. Wśród owoców należy wybrać melon, posiadający podobne właściwości.
Herbata z mięty
Tradycyjna czarna lub zielona herbata nie jest raczej zalecana do picia w czasie upałów. W zamian można z powodzeniem pić herbatę przyrządzoną z liści mięty, którą można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno. W obu przypadkach uczucie schłodzenia i orzeźwienia organizmu osiąga się tak samo.
Zdecydowanie odradza się natomiast picie wszelkich napojów słodzonych, a także kawy. Te pierwsze mogą być szkodliwe dla zdrowia z punktu widzenia wysokiej zawartości cukru, co może prowadzić między innymi do nadmiernej otyłości. Kawa z kolei zwiększa ciśnienie, więc może być niebezpieczna przede wszystkim dla osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia.
Utrzymywanie odpowiedniej ilości w organizmie to nie tylko kwestia uzyskania orzeźwienia, ale przede wszystkim dbanie o swoje zdrowie. Niedobór wody może być przyczyną rozdrażnienia, osłabienia, a w skrajnych przypadkach nawet do odwodnienia, co może skutkować nawet wizytą w szpitalu.