Wentylacja jak prawie każda z części wyposażenia domu wymaga czyszczenia. Jeżeli chcemy, by cyrkulacja w naszym domu zawsze była dobra, powinniśmy zadbać o konserwacje naszej wentylacji. Dobrym okresem na tego typu zabieg może być wiosna, kiedy pyli najwięcej roślin i otwory wentylacyjne bardzo szybko potrafią się zatkać.

Data dodania: 2016-06-28

Wyświetleń: 813

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czyszczenie wentylacji

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki typ wentylacji posiadamy. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje: mechaniczna i naturalna, zwana też grawitacyjną.

Do pierwszego rodzaju możemy zaliczyć wszelkie urządzenia, dzięki którym z naszego domu uciekają nadwyżki dwutlenku węgla i pary. Zalicza się do nich przede wszystkim okapy, wentylatory i rekuperatory.

Drugi rodzaj wentylacji wykorzystuje ciśnienie. Powietrze przepływa z miejsc o niższym ciśnieniu do miejsc o wyższym ciśnieniu. Wentylacja wykorzystująca grawitacje to głównie nawiew dzięki oknom, szczelinom w drzwiach itp. oraz wywiew poprzez kanały wentylacyjne.

Po czym poznać, że wentylacja zaczyna szwankować?

  • nieprzyjemny zapach w domu i/lub wilgoć
  • głośno działający wentylatory
  • zaparowane szyby w oknach lub skraplająca się na nich woda

Objawy te pozwalają stwierdzić, że w naszym domu panuje zbyt duża wilgoć, a jej nadmiar nie jest w wystarczającym stopniu usuwany.

Oprócz kilku drobnych zabiegów, które możemy wykonać sami jak na przykład, przetarcie kratki wentylacyjnej i zebranie z niej zalegającego brudu należy pamiętać, że czyszczenie najlepiej powierzyć profesjonalistom.

Jeden ze sposobów czyszczenia wentylacji polega na:

  1. Montażu dekli rewizyjnych, dzięki którym dostaniemy się do środka kanału. Jest to niezbędna czynność, bez której nie dostaniemy się do środka kanału. Dekle montujemy w specjalnych miejscach, a ich wielkość dobieramy w zależności od potrzeby.
  2. Zdemontowanie wentylatora, w celu jego wyczyszczenia, a następnie jego ponowny montaż. Czyszczenia okapów i innych kanałów wentylacyjnych oraz filtrów.


Wybrane techniki czyszczenia wentylacji

  • ręczna
  • mechaniczna
  • chemiczna


Zanieczyszczenia można też usuwać za pomocą specjalnego odkurzacza, który składa się m.in. z wentylatora wyciągowego oraz zespołu filtrów umieszczonych na wspólnej skrzynce.

Profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem wentylacji, mają swoje metody czyszczenia i posiadają odpowiedni do tego rodzaju sprzęt. Wa artykule zostały, krótko przedstawione, niektóre z możliwych metod i urządzeń.

Bardzo ważne jest dbanie o wentylacje naszego domu i robienie jej przeglądu przynajmniej raz do roku. W innym wypadku wentylacja nie będzie dobrze spełniała swojej funkcji, a to może prowadzić do:

  • bólu głowy
  • uczucia zmęczenia i senności
  • pieczenia oczu
  • do innych dolegliwości, związanych z osadzającymi się bakteriami i grzybami
Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena