Podstawą sprawnego działania instalacji fotowoltaicznej jest przede wszystkim prawidłowe działanie poszczególnych modułów fotowoltaicznych

Data dodania: 2016-05-27

Wyświetleń: 868

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co musisz wiedzieć o wykonywaniu pomiarów instalacji PV

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego,  podobnie jak tradycyjne źródła energii, również ma swoje plusy i minusy.

Być może słońce będzie świecić jeszcze wiele milionów lat, jednak ze względu na pogodę, zachmurzenia, a nawet wybuchy wulkanów, promieniowanie słoneczne  nie zawsze dociera na naszą planetę z tym samym natężeniem. I to jest pierwszy minus instalacji PV – wahania dotyczące ilości światła słonecznego padającego na moduły PV w różnych miejscach globu, o różnych porach dnia i roku. A że ilość wyprodukowanego prądu zależy od tego promieniowania, to korzyści z uzyskanej energii elektrycznej też nie będą wielkością stałą.

Ponadto wydatki związane z budową instalacji PV są wciąż dość wysokie, pomimo spadków cen modułów fotowoltaicznych.  Zatem, aby taka inwestycja była opłacalna, należy wyeliminować przyczyny spadku wydajności spowodowane innymi czynnikami niż pogoda. Aby można było stwierdzić, że coś działa nie tak dokonuje się systematycznych pomiarów instalacji PV.

Mniejsze instalacje zwykle zaopatrzone są w system monitoringu, który jest w stanie nawet za pomocą informacji zdalnych (sms, mail) informować właściciela o podstawowych parametrach dotyczących działania instalacji. Zwykle dotyczą one mocy instalacji, uzysku prądu elektrycznego i wydajności. Czasami też dodawane są informacje pogodowe. Jednak taki monitoring co najwyżej może sygnalizować, że coś zaczyna źle działać, jeśli np. przy dobrej pogodzie uzysk jest niewielki.

W celu  znalezienia przyczyny zaistniałego stanu rzeczy zwykle dokonywane są bardziej szczegółowe pomiary instalacji PV. Podstawą sprawnego działania instalacji jest przede wszystkim prawidłowe działanie poszczególnych modułów fotowoltaicznych. Nawet idealne panele nie są w stanie zamienić całego promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Przy obecnej technologii jest to około 20%. W trakcie eksploatacji wydajność ta może jeszcze się pogorszyć. Powodem może być oddziaływanie pogody (grad, deszcz), zabrudzeń (odchody ptasie, liście) czy usterek fabrycznych. Nawet zacienienie pojedynczych ogniw może pogorszyć działanie całego panelu poprzez nadmierne przegrzewanie (a nawet spowodować pożar). Za pomocą kamer termowizyjnych lub specjalistycznego miernika instalacji fotowoltaicznych można dokonać dokładnych pomiarów instalacji PV.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena