Białe certyfikaty to dokumenty, które potwierdzają oszczędność konkretnej ilości energii, która jest rezultatem podjętych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Białe certyfikaty są narzędziem mającym stymulować rozwój zachowań oszczędnościowych. Posiadają one prawa majątkowe, które są zbywalne - są przedmiotem obrotu na towarowej giełdzie energii. Białe certyfikaty można otrzymać nie tylko za wykonane już działanie proefektywnościowe, ale także za dopiero planowane.
System ten funkcjonuje w Unii Europejskiej, aczkolwiek w różnych państwach wygląda on nieco inaczej. W polskiej ustawie o efektywności energetycznej z dnia 15 kwietnia 2011 r. na przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, ciepło lub paliwa gazowe nałożony został obowiązek pozyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki konkretnej ilości świadectw efektywności energetycznej lub uiszczenia opłaty zastępczej. Konieczność ta dotyczy także odbiorców końcowych będących członkami giełdy towarowej oraz domów maklerskich reprezentujących ich na giełdzie. Wysokość opłaty zastępczej określona jest we wspomnianej ustawie.
Oszczędności energetyczne wynikające z tego systemu obejmować mają zminimalizowanie strat w instalacjach produkujących energię oraz przesyłających i dystrybujących. Celem systemu jest także zwiększenie oszczędności energii przez odbiorców końcowych. Poprawa efektywności energetycznej jest ważną częścią procesu zmniejszenia oddziaływania energetyki na środowisko naturalne, a system białych certyfikatów jest jednym ze sposobów umożliwiających osiągnięcie tego celu. Jest to jedno z ważniejszych przedsięwzięć wprowadzanych w krajach Uni Europejskiej.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii zajmuje się fachowym doradztwem w procesie aplikacji do przetargu organizowanego przez Prezesa URE na Białe Certyfikaty. Ponadto oferta obejmuje szkolenia, przygotowanie niezbędnej dokumentacji przetargowej oraz wykonywanie audytów efektywności energetycznej.