Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Jest to idealna alternatywa dla wciąż wzrastających cen prądu. Wiele osób zainteresowanych fotowoltaiką wstrzymuje się z decyzją z uwagi na zbyt wysokie koszty, które trzeba ponieść. Warto jednak wiedzieć jaka jest cena instalacji  i od czego zależy.

Data dodania: 2021-02-17

Wyświetleń: 609

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych

 Warto także zapoznać się z możliwymi dofinansowaniami, dzięki którym ostateczny koszt instalacji będzie o wiele niższy. 

Co wchodzi w skład kosztu instalacji fotowoltaicznej?

Na koszt instalacji fotowoltaicznej składa się kilka kwestii. Przede wszystkim panele. Ich cena może się znacznie od siebie różnić. W koszty wliczona jest także cena falownika (inwertera), który odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ ma za zadanie przekształcić prąd stały w zmienny, który jest wykorzystywany przez urządzenia znajdujące się w domu. Nowoczesne falowniki mogą być trochę droższe, jednak gwarantują bardziej efektowną pracę. 

Koszty są także związane z przewodami łączeniowymi, dzięki którym możliwe jest połączenie ze sobą poszczególnych paneli, a także połączenie ich z falownikiem. Przewody są także potrzebne, aby połączyć falownik z rozdzielnicą znajdującą się w domu. 

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę licząc koszty instalacji fotowoltaicznej, są zabezpieczenia , które dają pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia falownika i obwodów prądu. 

Wyżej wymienione elementy to mniej więcej 80% kosztów instalacji fotowoltaicznej. Pozostałe 20% to koszty związane z robocizną montażystów i pracą elektryków. Warto także wspomnieć, że koszt instalacji montowanej na gruncie jest większy niż w przypadku instalacji na dachu. 

Wsparcie finansowe dla osób zainteresowanych fotowoltaiką

Jak wspomniano wcześniej, osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiczną często wahają się z powodu wysokiego wkładu początkowego z jakim muszą się liczyć. Dlatego warto wspomnieć o możliwych programach finansowych, z których warto skorzystać, aby uzyskać dotacje i wsparcie. 

Najbardziej popularny jest program "Mój Prąd", w ramach którego można uzyskać bezzwrotne dofinansowanie do całej instalacji. Równie popularny jest także program "Czyste Powietrze", który także oferuje bardzo ciekawe wsparcie finansowe, które z pewnością pomoże obniżyć koszty własne. 

Zgodnie z symulacjami przeprowadzonymi przez specjalistów, instalacje o mocy 5 kW, która jest potrzebna, aby dostarczyć odpowiednią ilość prądu dla rodziny z dziećmi, zamieszkującej średniej wielkości dom, wraz z 15 letnią gwarancją, kosztuje około 30 tys. zł. Dzięki dotacją koszt spada z 30 000 do 20 000 zł. 

Instalacje fotowoaltaiczne są coraz bardziej popularne. Warto więc zainteresować się tym tematem i stać się niezależnym od wciąż wzrastających cen prądu. W Polsce głównym źródłem prądu są elektrownie węglowe, z uwagi na to, że złoża węgla są coraz mniejsze, można się spodziewać naprawdę sporych wzrostów ceny. Fotowoltaika to świetne rozwiązanie w takiej sytuacji. 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena