Według obecnych przewidywań naukowców w ciągu następnych kilkuset lat wyczerpiemy zasoby  paliw kopalnych i jeśli do tego czasu nie stworzymy sobie wystarczająco silnych alternatyw, nasza sytuacja energetyczna zmieni się dramatycznie na gorsze.

Data dodania: 2010-08-11

Wyświetleń: 2310

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nawet nie wybiegając tak daleko w przyszłość, w ciągu kilku nadchodzących dziesięcioleci będziemy musieli stawić czoła wyzwaniu stale rosnących cen ropy i samo to już będzie nas kierować do alternatywnych źródeł energii. Jest to absolutnie kluczowe dla przyszłości jako że cała nasza cywilizacja w jej obecnym kształcie opiera się na elektryczności, a jej globalne zużycie wzrasta każdego roku. Zaczęliśmy poszukiwania „czystej” ekologicznie (czyli nie produkującej dwutlenku węgla i innych toksyn) energii już stosunkowo dano temu i te technologie są w jakimś stopniu wprowadzone wielu państwach. Jeden kraj na Ziemi już nawet całkowicie bazuje na odnawialnych źródłach energii – jest to Islandia.    

Obecnie głównymi alternatywami wobec paliw kopalnych są wiatraki I baterie słoneczne. Obie te technologie są przyjazne dla środowiska naturalnego ponieważ nie emitują absolutnie nic do atmosfery. Jednocześnie obie zależą od warunków pogodowych i ilość pozyskanej energii jest przez nie ograniczone. Są odnawialne, ale nie zawsze dostępne w tym samym stopniu. Inne źródła których obecnie używamy to energia prądów wodnych i biomasy. Ograniczeniem elektrowni wodnych jest wymagana obecność rzeki, a spalanie biomasy powoduje emisję dwutlenku węgla. Wydaje się więc że żadne z tych dwu nie staną się głównym źródłem elektryczności w przyszłości. 

Energia Geotermiczna jest kolejnym rozwiązaniem będącym w użyciu od jakiegoś już czasu i jest kandydatem do miana głównego źródła energii w świecie bez paliw kopalnych. Generalnie rzecz biorąc jest to ciepło pozyskane z wnętrza Ziemi. To ciepło jest następnie przekształcane w energię elektryczną przy użyciu specjalnych generatorów. W przeciwieństwie do wiatraków i paneli słonecznych, ta technologia nie zależy od warunków atmosferycznych. 

Jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniem jest magnetyczny generator energii (tzw: Free Energy Generator). W skrócie jest to urządzenia produkujące więcej energii niż pobiera. Już od dziesięcioleci wielu wynalazców pracowało nad taką technologią (sam Nikola Tesla miał podobny projekt) i obecnie już kilka firm ogłosiło że ją posiada. Niektóre z nich sprzedają nawet instrukcje pozwalające zbudować taką maszynę do własnego użytku.  

Licencja: Creative Commons
2 Ocena