Panele słoneczne są uważane za jedno z możliwych głównych źródeł energii w przyszłości, kiedy wyczerpią się roba, węgiel i gaz czyli tzw:paliwa kopalne.

Data dodania: 2010-08-15

Wyświetleń: 3102

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie są po prostu jedną z alternatyw dla paliw kopalnych i nie są w powszechnym użyciu (podobnie jak inne technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii czyli wiatraki czy elektrownie wodne). Ponieważ w miarę zwiększania się ceny ropy i zbliżania się do punktu w którym się wyczerpie będziemy coraz bardziej przesuwać się w stronę korzystania z obecnie „alternatywnych” źródeł energii aż do momentu w którym staną się one głównymi, to warto juz teraz przyjrzeć się ich plusom i minusom. W tym tekście opisze jedynie ograniczenia energii słonecznej których obecnie możemy doświadczyć.    

Po pierwsze zdolność baterii słonecznej do zgromadzenia energii jest zależna od warunków atmosferycznych. Silne zachmurzenie ograniczy ilość zgromadzonej energii, a może nawet zmniejszyć ją do zera. Większość ludzi nie chciałby by to czy mogą ogrzać dom, czy nawet pooglądać telewizję zależne było od pogody.

Po drugie, panele słoneczne będą “pracować” tylko za dnia. Oczywiście można przechowywać przechwyconą za dnia energię. Im bardziej te metody przechowywania będą rozwinięte, tym bardziej prawdopodobne że energia słoneczna wyprze paliwa kopalne. Jednak nadal jest to poważne ograniczenie w tych częściach świata gdzie noce są znacznie dłuższe niż dni. A w zimę są dłuższe wszędzie.

Na stan dzisiejszej techniki to samochody zasilane energią słoneczną są znacznie wolniejsze niż te tradycyjne. Oczywiście to może się zmienić w miarę jak ta technologia będzie rozwijana, ale dzisiaj jest to duża wada tego rozwiązania.

Początkowy koszt budowy paneli słonecznych jest prawdopodobnie głównym minusem dla większości ludzi. Obecnie ten koszt jest po prostu za duży dla wielu osób potencjalnie zainteresowanych. Głowna przyczyna tego stanu rzeczy to wysokie ceny półprzewodników używanych w konstrukcji paneli. To również z pewnością się zmieni w miarę popularyzowania się tego rozwiązania.   

Do zainstalowania systemu zasilającego budynek w energię słoneczną potrzeba całkiem sporej przestrzeni. To nie jest problemem jeśli ktoś mieszka w domu – po prostu umieszcza się go na dachu. Inaczej ma się sprawa z ludźmi żyjącymi w blokach – miejsca na dachu nie wystarczy dla wszystkich. Możliwe ze kiedyś będą w produkcji okna które by jednocześnie pełniły rolę paneli słonecznych – to częściowo mogłoby pomóc również mieszkańcom blokowisk, ale obecnie to jeszcze futurystyczna wizja.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena