Energia odnawialna to energia wypływająca z powszechnie występujących zjawisk przyrody, które otaczają nas wszędzie wokół jak wiatr, ciepło wnętrza Ziemi, fale oceanu czy promienie słoneczne.

Data dodania: 2010-08-11

Wyświetleń: 1581

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Te naturalne procesy są stale samoistnie powtarzane przez środowisko w którym żyjemy. Praktycznie rzecz biorąc, oznacza to że jeśli użyjemy ta energię, to w następnej chwili będzie ona znowu dostępna. Jeśli zaś jej nie użyjemy, to po prostu się zmarnuje. To znaczna równica w porównaniu do ropy – jeśli zużyjemy choćby jej kroplę to zostanie ona uzupełniona przez naturalne procesy po jakichś kilku tysiącach lat. Odnawialne źródła energii pozyskujemy dziś głownie poprzez panele słoneczne, wiatraki, elektrownie wodne (działające jak podwodne wiatraki), spalanie biomasy i elektrownie geotermalne.    

Obecnie jesteśmy na początku procesu komercjalizacji alternatywnych źródeł energii i wypierania przez nie paliw kopalnych. Proces ten zachodzi na czterech polach równocześnie. Te cztery pola to: produkcja elektryczności, paliwa transportowe, ogrzewanie budynków i rolne usługi energetyczne. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Produkcja elektryczności. Obecnie już 18 procent globalnego użycia elektryczności na świecie jest zapewniane przez odnawialne źródła energii. Różnego rodzaju urządzenia które ją generują (panele słoneczne, wiatraki, elektrownie wodne czy geotermalne) są rozsiane po całym świecie w wielu krajach na różnych kontynentach. Są już nawet kraje które większość swojego zapotrzebowania energetycznego zaspokajają korzystając z energii odnawialnej. Najbardziej chwalebnym przykładem jest tutaj Islandia, która 100 procent elektryczności czerpie ze źródeł które reszta świata uznaje za „alternatywne”. Także inne kraje robią z nich dobry użytek – Brazylia aż 85 procent, a Nowa Zelandia 65 procent.  

Ogrzewanie budynków. Niektóre kraje użycie energii słonecznej od ogrzewania wody w budynkach uczyniły ważnym punktem ich polityki energetycznej. Najbardziej przemawiającym przykładem są tu Chiny, w których ok. 50 do 60 milionów gospodarstw domowych korzysta z takiego sposobu ogrzewania wody. Zazwyczaj instaluje się tam odpowiednie systemy w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. W pozostałych częściach świata około 70 milionów gospodarstw domowych stosuje takie rozwiązania. Również liczba mieszkań stosujących biomasę i energie geotermiczną wzrasta stale każdego roku. W Szwecji na przykład użycie biomasy przekroczyło użycie ropy.

Paliwa transportowe. Na tym polu energia odnawialna występuje głownie w postaci biopaliw (aczkolwiek są również samochody napędzane energią słoneczną czy wodą). Dzięki nim stopniowo możemy odchodzić od stosowania ropy. W 2009 roku wyprodukowano 93 miliardy litrów biopaliw, co pozwoliło zastąpić 5 procent światowego zużycia ropy.  

W taki właśnie sposób zastępujemy dziś zanieczyszczające środowisko paliwa kopalne czystą, ekologiczną energią odnawialną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena