W przyszłości, kiedy paliwa kopalne wylepią się, albo ich ceny wzrosną zbyt wysoko, prawdopodobnie staną się one jednym z głównych źródeł energii. Obecnie praktycznie cała nasza cywilizacja jest oparta na elektryczności i liczba ludzi którzy jej używają w skali globalnej zwiększa się każdego roku. W miarę jak ceny ropy idzie w górę i jesteśmy coraz bliżej miejsca gdzie jej zasoby wyczerpią się całkowicie, będziemy w najbliższych dziesięcioleciach coraz bardziej przesuwać się w stronę korzystania z obecnie „alternatywnych” źródeł energii aż do momentu w którym staną się one głównymi. Warto więc juz teraz przyjrzeć się ich plusom i minusom. W tym tekście opisze jedynie zalety energii wiatru których obecnie możemy doświadczyć.
Po pierwsze jest to jedno z najtańszych (obok energii słonecznej) źródeł energii jakie znamy. Ten czynnik może być najważniejszym.
Po drugie ta technologia jest przyjazna środowisku naturalnemu. Wiatrak nie emituje żadnych gazów, dymów, ani dwutlenku węgla. Jest to więc „czysta” energia. Po katastrofie ekologicznej w Zatoce Meksykańskiej ten czynnik będzie coraz ważniejszy zarówno dla zwykłych ludzi jak i dla polityków. Patrząc na farmy wiatrowe żadna katastrofa ekologiczna nie może się zdarzyć. Najgorsze co mogło by się stać to że taki wiatrak by się przewrócił.
Po trzecie energia wiatru jest energią odnawialną co oznacza że sama natura nieustannie uzupełnia jej zasoby. Wiatr zawsze będzie wiał, a węgiel nie zawsze będzie po prostu „tam leżał”. Oczywiście jako że wiatraki mają poruszające się części zawsze będą jakieś koszty napraw czy utrzymania ich, ale nadal cena tej energii jest bardzo niska. Miejsca gdzie buduje się „farmy wiatru” mogą być również używane do innych celów, jak na przykład wypas owiec, ponieważ sam wiatrak nie zajmuje wiele miejsca. W ten sposób wykorzystujemy jedną lokalizację więcej niż raz.
To są główne zalety energii wiatru. Znając je możemy podjąć bardziej świadomą decyzję co do źródeł energii w które warto inwestować na przyszłość. Dzięki temu nasza sytuacja nie będzie dramatycznie rozpaczliwa kiedy wyczerpią się zasoby paliw kopalnych.