Wiele osób ma nadal mieszane uczucia w stosunku do uprawiania jogi. Z jednej strony można bardzo wiele usłyszeć o pozytywnym wpływie jogi na zdrowie, z drugiej wydaje się, że joga wymaga wyjątkowej sprawności i specjalnego przygotowania.

Data dodania: 2014-06-10

Wyświetleń: 3679

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zacząć uprawiać jogę?

Nic bardziej mylnego - jogę może uprawiać praktycznie każdy.

Zanim zaczniemy

Oczywiście przed rozpoczęciem pierwszego treningu powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Po pierwsze ważny jest wygodny strój, w którym będziemy mogli swobodnie ćwiczyć. Mogą to być zwykłe spodenki lub legginsy i T-shirt - ważne żeby nasze ruchy nie były w żaden sposób ograniczone. Jogę ćwiczymy boso, więc nie musimy kupować specjalnego obuwia. Sala, w której będziemy ćwiczyć, powinna być wyposażona w potrzebne akcesoria, takie jak paski czy linki, powinniśmy również mieć możliwość wypożyczenia specjalnej maty do jogi. Mata do jogi ułatwia wykonywanie ćwiczeń ze względu na antypoślizgową powierzchnię, co ma duże znaczenie przede wszystkim dlatego, że ćwiczymy bez obuwia. Oczywiście matę możemy również kupić, warto to jednak zrobić w specjalistycznym sklepie, który oferuje akcesoria przeznaczone specjalnie do uprawiania jogi.

Jakich zakupów powinismy dokonać

Zaopatrzeni w wygodny strój i matę możemy udać się na pierwszy trening. Warto jednak starannie wybrać miejsce, w którym będziemy ćwiczyć. 
Wraz ze wzrostem popularności jogi, rośnie także ilość różnych klubów fitness oraz innych ośrodków, które oferują tego typu zajęcia. Powinniśmy sprawdzić, kto będzie naszym nauczycielem i jakie kompetencje posiada ta osoba. Nieprawidłowe ćwiczenie jogi może nie tylko nie przynieść oczekiwanych skutków, ale także mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto znaleźć nauczyciela godnego zaufania. Ważna jest również atmosfera panująca na zajęciach. Osoby początkujące mogą mieć sporo problemów z niektórymi pozycjami, dlatego przyjazna i pomocna postawa nauczyciela i innych uczestników zajęć ułatwi poradzenie sobie z niepowodzeniami i będzie motywacją do dalszych ćwiczeń. 

Nie zapominajmy o przeciwskazaniom

Jogę może uprawiać praktycznie każdy, powinniśmy jednak poinformować nauczyciela, jeśli mamy problemy zdrowotne. Dotyczy to przede wszystkim osób, które cierpią z powodu kontuzji i urazów, są w okresie rekonwalescencji po chorobie lub zabiegu chirurgicznym lub mają problemy z kręgosłupem. Również kobiety w ciąży muszą zgłosić ten fakt nauczycielowi jogi, ponieważ nie powinny wykonywać niektórych pozycji. Świetnym rozwiązaniem dla osób, które cierpią z powodu rożnych dolegliwości, mogą okazać się indywidualne ćwiczenia pod okiem doświadczonego nauczyciela.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena