Istnieje wyjątkowo długa lista przyczyn, które powstrzymują nas przed podjęciem decyzji o założeniu własnej firmy, gdybyśmy jednak chcieli wskazać ta, która pojawia się najczęściej, z całą pewnością byłby to lęk przed dużymi kosztami związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstwa

Data dodania: 2014-05-15

Wyświetleń: 2012

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rzeczywiście, są to koszty niemałe, pieniądze musimy przy tym przeznaczać nie tylko na inwestycje, o swoje upomni się bowiem również państwo. Konieczność opłacania tych zobowiązań, które są związane z szeroko pojętym systemem ubezpieczeń społecznych wydaje się nieunikniona. Gdy jednak w grę wchodzi nasza współpraca z Urzędem Skarbowym okazuje się, że część należnych mu pieniędzy możemy zatrzymać w firmie. Co więcej, możemy to osiągnąć przyczyniając się do jej rozwoju i lepszego funkcjonowania. 
Osoby, które po raz pierwszy słyszą o tym, że za dobrą firmę możemy uznać przede wszystkim taką, która generuje duże koszty, mogą być rozbawione z tego powodu. Gdy jednak zastanowimy się nad tym zagadnieniem z pewnością dojdziemy do wniosku, że nie jest ono wcale aż tak abstrakcyjne, jak się to nam wydawało. Generowanie kosztów w firmie może być kluczem do jej sukcesu, im niższy jest bowiem dochód firmy (a ten pomniejszają właśnie koszty związane z jej rozwojem), tym niższy jest również podatek dochodowy płacony przez jej właściciela.
W tym miejscu warto podkreślić, że nie można pozwolić sobie na żadne niedociągnięcia w tym zakresie, choć bowiem koszty generowane przez firmę mogą obniżyć zarówno podatek dochodowy, jak i podatek VAT, należy pamiętać o tym, że Urząd Skarbowy będzie oczekiwał od nas udokumentowania faktu ich poniesienia. Warto mieć na uwadze i to, że choć przepisy prawa nie wymuszają na nas zależności przyczynowo-skutkowej pomiędzy kosztami i zyskiem firmy (niektóre generują go dopiero w dalszej perspektywie), nie wszystkie wydatki mogą zostać zaliczone do tych, które są konieczne dla rozwoju firmy. Wśród kosztów oczywistych, które warto generować wspomina się między innymi o tych, które związane są z wydatkami ponoszonymi z tytułu czynszu i mediach i generowanymi po to, aby wyposażyć biuro i kupić sprzęt elektroniczny. Koszty firmy, które mogą obniżyć wysokość zobowiązań podatkowych związane są też z usługami, z których korzysta przedsiębiorstwo, aby usprawnić swoje funkcjonowanie (obsługa strony internetowej, wsparcie biura rachunkowego). Prawo mówi też o kosztach nieoczywistych, w przypadku których należy uzasadnić, że przyczyniają się do rozwoju podmiotu, którym zarządzamy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena