Poznaj żelazne reguły skutecznego listu motywacyjnego i dowiedz się, jaką funkcję powinien pełnić w procesie autopromocji i rekrutacji. Zapraszam do dzielenia się opiniami, doświadczeniami w komentarzach.

Data dodania: 2014-03-17

Wyświetleń: 1208

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak napisać skuteczny list motywacyjny? cz.1

List motywacyjny, czyli Twoja oferta marketingowa

Ze swych własnych doświadczeń oraz rozmów ze znajomymi rekruterami wynika, iż wielu kandydatów nie wie, co tak naprawdę pisać w liście motywacyjnym. Inni nawet odmawiają ich wysyłania. Da się również zauważyć pewien powtarzalny paradoks. Mianowicie kandydaci nie wiedząc, co pisać w listach motywacyjnych, stosują tzw. gotowce, przez co zniechęcają rekrutujących do czytania ich. Rekruterzy często nie mają zbytniej motywacji do czytania listów motywacyjnych, ponieważ z góry zakładają, że niczego ciekawego się z nich i tak nie dowiedzą.

W tej sytuacji niektóre osoby szukające pracy rezygnują z pisania listów. Nie jest to dobry pomysł, bo rezygnując z napisania go, jako kandydat rezygnujesz z dodatkowego narzędzia perswazyjnego.

Co odróżnia LM od CV?

W CV zamieszczasz informacje, dotyczące Twojego przygotowania do wykonywania danego zawodu/pracy. Pozwala ono zweryfikować Twe przygotowanie zawodowe, techniczne i zgodność z profilem idealnego kandydata na dane stanowisko. W pewnym sensie CV to specyfikacja techniczna usługi, jaka świadczysz.

Czym jest list motywacyjny i czemu służy?

- pokazuje Cię jako człowieka, indywiduum, przedstawia informacje bardziej osobiste, dotyczące celów, dążeń, motywacji oraz buduje Twój całościowy obraz;

- jest ulotką reklamową Twojej osoby, decydującą o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną;

- to Twoje 5 minut na to, by przekonać do siebie pracodawcę;

- pokazuje Twe osobiste aspiracje, motywacje i jest szansą na zaprezentowanie tych informacji, które pokażą, że jesteś idealnym kandydatem na określone stanowisko;

- daje Ci możliwość uargumentowania dlaczego właśnie pracą w danej firmie i na danym stanowisku się zainteresowałeś i dlaczego powinni Ciebie wybrać;

- jest okazją by uzupełnić swój profil zawodowy o informacje, których nie zawarło się w CV.

 

Podstawowe błędy w listach motywacyjnych:

1. Powielanie informacji z CV. Niestety, ale takie pisanie listu motywacyjnego powoduje znudzenie czytelnika, będzie świadczyć o Twym lenistwie oraz braku kreatywności.

2. Przywiązywanie zbyt dużej wagi do swego wykształcenia: Niestety duża liczba pracodawców, wyrobiła sobie pogląd, że szkoły nie potrafią przygotowywać ludzi do zawodu od strony praktycznej. Zamiast pisać o swych sukcesach w nauce zainteresuj rekrutera swymi praktycznymi umiejętnościami, które posiadasz, bo tylko to go bardziej przekona do Ciebie.

3. Brak odpowiedzi na główne pytanie: List motywacyjny powinien mówić o Twojej motywacji, czyli odpowiadać na pytanie, dlaczego szukasz pracy właśnie w danej firmie.

4. Pisząc o swych atutach, cechach, zaletach wymieniasz listę przymiotników bez pokrycia w faktach, przykładach z życia. Zamiast tego podaj przykłady, opisz swoje sukcesy, osiągnięcia, zasługi, fakty, liczby.

5. Zły styl listu motywacyjnego: LM jest listem i dokumentem biznesowym, dlatego tez powinien być zgodny ze standardami takich pism. Stanowczo unikaj wymyślnych historii, opowieści dziwnej treści, wyszukanych metafor, czy kreowania się na celebrytę, gwiazdę etc., z pominięciem treści merytorycznych.

6. Nieczytelna forma: Brak odpowiedniego formatowania, złą wielkość pisma, brak marginesów, akapitów, różne czcionki, nieczytelność. List jest jak oferta handlowa, musi być czytelny, przejrzysty, dobrze sformatowany oraz ma zachęcać do zapoznania się z nim.

7. Błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne. Wbrew pozorom strona językowa jest ważna, gdyż na jej podstawie rekrutujący wyrabia sobie opinię na temat Ciebie, Twej staranności, wiedzy oraz umiejętności.

Mam nadzieję, że podane rady okażą się dla Ciebie wartościowe i pomocne.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena