Napisanie listu motywacyjnego to dla wielu kandydatów wyzwanie i sprawdzian determinacji. Jeśli naprawdę zależy nam na otrzymaniu pracy, warto poświęcić mu więcej uwagi. Sprawdź, jakie elementy powinien zawierać dobrze skonstruowany list motywacyjny, o czym pamiętać, a czego unikać w pierwszym kontakcie ze swoim potencjalnym pracodawcą.

Data dodania: 2014-06-11

Wyświetleń: 1346

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

List motywacyjny w 5 prostych krokach - jak przekonać do siebie pracodawcę?
  1. Na dobry początek

Pierwszy akapit listu jest zwykle najtrudniejszy. Można go zacząć np. od napisania na jakie stanowisko aplikujemy, gdzie znaleźliśmy ogłoszenie i dlaczego nas zainteresowało. To bezpieczny sposób na wstęp, bo zwykle jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te pytania krótko i zwięźle. Pamiętajmy, że list motywacyjny wcale nie musi być przesłany w osobnym pliku tekstowym, może być również treścią maila, do którego załączamy swoje CV. Nawet jeżeli formalny list motywacyjny nie jest wymagany, wysyłając aplikację zawsze warto dodać parę słów od siebie.

  1. Praktyczne informacje

Nie muszą pojawiać się już w drugiej części listu, ale bardzo ważne jest, aby w ogóle się pojawiły. Praktyczna dla pracodawcy może być informacja o tym, gdzie aktualnie pracujemy, od kiedy możemy się podjąć nowych zobowiązań i w jakim wymiarze jesteśmy dyspozycyjni. Pamiętajmy, że list motywacyjny nie powinien być powieleniem informacji z życiorysu, dlatego starajmy się nie wymieniać w nim wszystkich dotychczasowych stanowisk ani miejsc pracy.

  1. Motywacja

Kluczowym elementem listu jest część, w której wykazujemy swoją motywację do pracy na konkretnym stanowisku. Warto wymienić te cechy swojej osobowości, które będą kluczowe dla danej pracy, a nie tylko ogólne jak „pracowitość” czy „sumienność”. Opisując swoją motywację pamiętajmy, żeby nie przesadzić i nie popaść w sarkastyczny, niewiarygodny ton – wówczas możemy kompletnie zaprzepaścić swoją szansę na zatrudnienie. Skupmy się na obiektywnych zaletach stanowiska i powodach, dla których aplikujemy.

  1. Wspomnij o firmie

Aplikując do pracy w znanych  i renomowanych firmach, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Umieszczenie w liście motywacyjnym informacji o pracodawcy, a nie tylko o sobie jest w dobrym tonie i może pomóc nam zaskarbić sobie jego sympatię. Jeżeli firma zdobyła w ostatnim czasie jakieś nagrody, wypuściła nowy produkt lub przeszła rebranding lub restrukturyzacje możesz śmiało o tym wspomnieć. Najważniejsze, by zrobić w sposób naturalny i niewymuszony.

  1. Uprzejmość mile widziana

Pamiętaj, że nawet jeżeli nie zostaniesz zaproszony na rozmowę, to Twoja aplikacja jest opatrzona Twoim nazwiskiem. W  każdej branży warto się prezentować od jak najlepszej strony, dlatego pamiętaj o zwrotach grzecznościowych i odpowiednim tonie wypowiedzi. Na koniec listu motywacyjnego dobrze jest wyrazić wdzięczność za zainteresowanie Twoją kandydaturą i nadzieję na rozmowę. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena