Szukasz pierwszej pracy? A może chcesz zmienić branżę? Nie wiesz od czego powinieneś zacząć? Zdecydowanie od dobrze napisanego CV! Tutaj znajdziesz garść porad jak się do tego zabrać.

Data dodania: 2017-01-23

Wyświetleń: 707

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Pierwsza praca? Zacznij od dobrego CV.

Twoje curriculum vitae przede wszystkim powinno być przejrzyste, zwięzłe, bez błędów ortograficznych i stylistycznych, pisane jedną czcionką, bez zbędnych ozdobników, ani bez nadmiaru kolorów.

Pamiętaj, że o tym, czy przykujesz nim uwagę potencjalnego pracodawcy, decyduje pierwsze wrażenie!

 

Podstawowe elementy, jakie muszą znaleźć się w  CV:

  • Dane osobowe - imię, nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe: adres (zamieszkania, a nie zameldowania, jeśli są różne), e-mail, numer telefonu. Nie pisz stanu cywilnego – to nie powinno interesować rekrutującego.
  • Zdjęcie – podobne do tego w dowodzie osobistym, czy legitymacji. Ważne, by było aktualne. Absolutnie niedopuszczalne są zdjęcia w skąpym stroju, z wakacji, imprezy, z innymi osobami.
  • Wykształcenie/edukacja – w odwróconej chronologii, czyli najpierw podaj aktualne miejsce nauki lub to, które ostatnio ukończyłeś, a następnie wcześniejsze. Nie ma sensu wpisywać gimnazjum i szkoły podstawowej.
  • Doświadczenie zawodowe – tu również obowiązuje zasada odwróconej chronologii. Daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, krótki opis stanowiska. Czasem nazwa to za mało, bo niewiele mówi rekrutującemu np.

 

10.2015 – 05. 2016:  kasjer -  sprzedawca w sklepie spożywczym „Ptyś” (odpowiedzialność za obsługę klienta oraz przyjmowanie zamówień do magazynu)

zamiast:

10.2015 – 05. 2016: pracowałem na kasie w F.H.U. Ptyś

 

Jeśli jesteś młodą osobą i twoje doświadczenie zawodowe jest jeszcze bardzo skromne, warto wykorzystać jako swój atut pracę w organizacjach pozarządowych, udział w akcjach charytatywnych, czy wolontariat. (Przede wszystkim warto brać udział w takich przedsięwzięciach, m. in. po to, by móc „pochwalić się nimi” potencjalnemu pracodawcy.) Ważne jest jak ujmiesz swoje działania w CV, ponieważ zupełnie inaczej brzmi:

„Zbierałem pieniądze na chore dzieci podczas dni dzielnicy”,

 a:

„Udział w organizacji akcji charytatywnej Fundacji <Nadzieja>”

mimo, że piszesz dokładnie o tym samym. Każdą, nawet na pozór błahą działalność, można przedstawić w taki sposób, aby sugerowała, z jesteś osobą odpowiedzialną, oraz że zdobyte przez Ciebie doświadczenie zaprocentuje w przyszłości.

 

Jeśli już posiadasz doświadczenie zawodowe, warto przygotować kilka lekko zmodyfikowanych wersji CV i używać ich w zależności od charakterystyki miejsca, w które aplikujesz. (Jeżeli starasz się o pracę w biurze, pracodawcę niekoniecznie będzie interesowało, że w  wakacje sprzedawałeś lody na plaży.)

Dodatkowe umiejętności – tutaj możesz pochwalić się dodatkowymi zdolnościami, kursami, patentami, ale rób to z umiarem. Nie ma sensu wpisywać „doskonała znajomość pakietu Office”, jeśli posługujesz się tylko podstawowymi narzędziami w Wordzie – pracodawca może sprawdzić to bez trudu. Nie wpisuj frazesów typu „obsługa komputera – Internet”, czy „umiejętność pracy w grupie i pod presją czasu”, szkoda miejsca na takie oklepane teksty. Warto za to wpisać, czy posiadamy prawo jazdy, książeczkę sanepidowską, konkretne umiejętności zdobyte na szkoleniach i inne faktycznie przydatne dla pracodawcy informacje.

 

  • Języki – główna zasada: nie kłam, sprawdzenie twojej rzeczywistej znajomości języka zajmie rekruterowi chwilkę. Poziom umiejętności językowych trzeba określić według ogólnoeuropejskiego systemu (np. B2, C1), jeśli nie jesteś pewien symbolu poziomu jaki posiadasz, spytaj nauczyciela lub sprawdź w  Internecie jaką biegłość oznacza dany symbol i dopasuj do swojej.

 

  • Zainteresowania – warto wpisać coś oryginalnego, „muzyka, film, sport” pojawia się w  99,9% CV.

Stosując te zasady stworzysz CV, które będzie przyjemne w odbiorze dla potencjalnego pracodawcy, a Ty zyskasz szansę na pokazanie się z najlepszej strony na rozmowie kwalifikacyjnej. Powodzenia!

Licencja: Creative Commons